Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пенсионната реформа мина на първо четене
Пенсионната реформа, предложена от социалния министър Ивайло Калфин мина на първо четене в парламента. Законопроектът за промени в Кодекса за социално осигуряване, беше приет със 115 гласа "за", 35 "против" и 19 "въздържал се". Законопроектът бе изготвян в продължение на седем месеца заедно с работодатели и синдикати.
С него, на практика влизат европейските норми за плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените до достигане на 65 години и за двата пола към 2037 г. за масовата трета категория труд. Предвижда се стажът за пенсиониране също да се увеличава с по 2 месеца годишно до достигането на 40 години за мъжете и 37 години за жените към 2027 г.
Възрастта за пенсиониране на упражняващите първа и втора категория труд също плавно ще се увеличава до достигане на 55 години за първа категория и 60 години за втора. В момента работещите първа категория труд мъже се пенсионират на 52 години и 8 месеца, а жените – на 47 години и 8 месеца.
Запазват се възможностите за по-ранно пенсиониране на работещите първа категория труд – на 45 години при 10 години стаж в случай на съкращения от предприятието.
Предлага се и плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране при недостатъчен осигурителен стаж на мъжете и жените до 67 години. В момента минималният изискуем стаж е 15 години. Предлага се нарастване на изискуемия осигурителен стаж с по 3 месеца за календарна година до достигане на 18 години действителен стаж за мъжете и жените през 2027 г. Залага се възрастта за пенсиониране да нараства първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по 1 месец всяка календарна година до достигане на 67-годишна възраст през 2029 г.
Народното събрание прие и т.нар. таван на пенсиите да отпадне от 1 януари 2019 г.
Промените предвиждат увеличаване на осигурителните вноски през 2017 г. с 1% и през 2018 г. с още 1%, като парите ще отиват във фонд „Пенсии” на НОИ, а не във втория стълб.
Законопроектът на социалното министерство предвижда доизграждане на промените в тристълбовия модел на осигуряване и въвеждането на възможност за избор дали да се осигуряваме както досега - в универсален пенсионен фонд и в държавното обществено осигуряване или само в държавното обществено осигуряване. Засега остава един от най-спорните текстове, който отново връща на дневен ред дебата за прехвърлянето на вноски от т.нар. втори стълб на осигуряване от частни в държавни фондове.
В гласувания на първо четене проект има текст, според който лицата, родени след 31 декември 1959 година ще имат възможност на избор къде да отиват техните вноски от т.нар. втори стълб на осигуряване, като за разлика от приетите в края на 2014 текстове, този избор няма да е еднократен. Той ще може да се прави веднъж годишно и не по-късно от 5 години преди навършване на пенсионна възраст. Тогава хората ще трябва да решат откъде ще получават пенсията си - само от НОИ или и от двата стълба. Така се избягва възможността хората, които нямат натрупани високи суми по партидите, да изчакат последния възможен момент и да се прехвърлят в НОИ за по-солидна пенсия. Но не е ясно на този етап дали изрично трябва да се заяви писмено къде да отиват вноските от втория стълб и какво се случва, ако не се подаде такова заявление.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.