Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|По-спокойни и силни с ритуали в работния ден
Наскоро гледах филма „Последният самурай“ за втори път. Ако не сте го гледали -сюжетът му се развива в Япония през 1870 г. и разказва истрията на ветеран от американската Гражданска война, който е пленен от самураи и с времето усвоява техния начин на мислене.
Този път, докато гледах филма, ми направи впечатление сцената, в която самураят пие чай. Осъзнах, че всъщност това е изворът на сила на японския боец. Акробатиката на самураите е впечатляваща, но истинската сила на тези велики воини идва от спокойствието, което получават с ежедневния ритуал.
Смятам, че силата на ритуалите е дълбока и в същото време пренебрегната в западните общества. Преди, всичко според мен това се дължи на утвърдилия се, забързан начин на живот. Хората постоянно чувстват, че времето им е лукс. Бързат през деня, борейки се с безброй неща, които разсейват вниманието им и им пречат да останат фокусирани. Никой от тях не чувства, че има време да направи пауза, почитайки действието, което му предстои да извърши.
А всички трябва да правим такава пауза. Защото един от начините да останем спокойни и съсредоточени през деня е като вградим собствени ритуали в ежедневието.
Какво представляват ритуалите? Те са момент, в който обръщаме внимание. В който спираме за миг, преди да започнем да вършим нещо, и обръщаме внимание на това, къде сме в момента и какво възнамеряваме да направим.
Например, когато човек седне на бюрото си рано сутрин - ако направи кратка пауза, преди да пусне компютъра или да вдигне слушалката на телефона, и поеме дълбоко дъх, би се фокусирал по-добре, би осъзнал реално къде се намира (вършим много неща, мислейки за други) и би изпълнил задачите си много по-внимателно и продуктивно.
Ако по-често правим кратки паузи и се вглеждаме в атмосферата наоколо, забелязваме какво вършим и се отнасяме към ангажиментите с респект, можем да засилим собственото си чувство на значимост и удовлетворение от работата. И да подобрим резултатите си.
Питър Брегман - блогър и автор на текстове за личностно усъвършенстване, в материал за Harvard Business Review.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.