Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Подкупите в света = 1 трлн. долара годишно
През последните години все повече страни изпитват проблеми с корупцията. Причините? Според различни източници те са няколко. Едни посочват икономическата криза, други - твърде голямата обвързаност между политиката и бизнеса.
Все повече хора изпитват сериозни затруднения с приетите от правителствата антикризисни мерки и прибягват до незаконни действия като най-разпространената нерегламентирана практика е даването на рушвети.
Това поставя под въпрос дали драстичните бюджетни съкращения водят до желания резултат. Например загубите от корупцията, в може би най-засегнатата европейска страна от кризата - Гърция надвишават сумите, спестени от съкращението на пенсиите и заплатите през 2012 г. Международните организации изчисляват размера на корупцията в Гърция на 4 млрд. евро годишно, а този на нелегалната икономика на 65 млрд. евро, което означава повече от сумите, спестени в рамките на първия и втория спасителен план за Атина.
Да погледнем картината по-мащабно. Според данни на Международната академия за антикорупция (IACA) около 1 трлн. долара се дават годишно за подкупи в света. В тази цифрата не са включени негативните последици от такива случаи, при които например медицинско оборудване не е стигнало до целта си. В Африка например 25% от годишния БВП потъват в подкупи, в Азия този процент е около 17. Приблизително 8% от БВП на година са негативните последици за Европа.
На въпроса защо се стига до приемане на подкупи, хората смятат че причината за корупцията не в това, че са бедни, тази причина дори е на последно място. Причината е твърде голямата свързаност и обвързани връзки на политиката и бизнеса, заключава доклада на Международната академия за антикорупция.
Според данните изнесени от Мартин Кройтнер, председател IACA, на 6 от 10 държави отговарят, че корупцията в тях се е увеличила в последните 3 години. 29% от интервюираните са давали подкупи на МВР. В 8 от 10 държави пък считат политическите си партии за корумпирани, а 50% смятат, че тяхното правителството е неефективно.
Сектори, които са най-податливи на корупция, са политическите партии и съдебната власт, съобщава БГНЕС. През 2010 г. този процент се увеличава в сравнение с 2004 г. „Не трябва да се преувеличава влиянието на медиите в борбата с корупцията, в много държави медиите съвсем не са този независим орган, който да поведе тази борба. В много държави те са свързани със спонсори и с политиката и това ги прави част от проблема", каза Кройтнер.
71% от жителите на Европа казват, че корупцията е проблем на собствената им държава.В Гърция така са отговорили 98% от хората, а в другия край са Дания, Швеция с много по-ниски показатели.
73% от европейците казват, че корупцията се е повишила в последните години в собствената им държава. На въпроса дали корупцията е част от икономическия живот в страната им България е в средата на таблицата сред държавите в Европа.
До скоро страната ни бе сочена за най-корумпираната в Европейския съюз, но според доклад на „Трансперънси Интернешънъл“ това не е така. Водещи по този показател са страните с проблемни финанси, в това число Гърция, Италия, Португалия и Испания, които полагат наистина малко усилия за борба с рушветите.
Неуспехът на тези държави да предотвратяват, засичат и санкционират по адекватен начин корупцията е един от факторите зад тежката европейска дългова криза, категорична е организацията. „Европейските страни, които се справят най-зле при контрола на корупцията, също така имат най-високи дефицити", отбеляза „Трансперънси”.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.