Подкупите в света = 1 трлн. долара годишно

Подкупите в света = 1 трлн. долара годишно

През последните години все повече страни изпитват проблеми с корупцията. Причините? Според различни източници те са няколко. Едни посочват икономическата криза, други - твърде голямата обвързаност между политиката и бизнеса.

Все повече хора изпитват сериозни затруднения с приетите от правителствата антикризисни мерки и прибягват до незаконни действия като най-разпространената нерегламентирана практика е даването на рушвети.

Това поставя под въпрос дали драстичните бюджетни съкращения водят до желания резултат. Например загубите от корупцията, в може би най-засегнатата европейска страна от кризата - Гърция надвишават сумите, спестени от съкращението на пенсиите и заплатите през 2012 г. Международните организации изчисляват размера на корупцията в Гърция на 4 млрд. евро годишно, а този на нелегалната икономика на 65 млрд. евро, което означава повече от сумите, спестени в рамките на първия и втория спасителен план за Атина.

Да погледнем картината по-мащабно. Според данни на Международната академия за антикорупция (IACA) около 1 трлн. долара се дават годишно за подкупи в света. В тази цифрата не са включени негативните последици от такива случаи, при които например медицинско оборудване не е стигнало до целта си. В Африка например 25% от годишния БВП потъват в подкупи, в Азия този процент е около 17. Приблизително 8% от БВП на година са негативните последици за Европа.

На въпроса защо се стига до приемане на подкупи, хората смятат че причината за корупцията не в това, че са бедни, тази причина дори е на последно място. Причината е твърде голямата свързаност и обвързани връзки на политиката и бизнеса, заключава доклада на Международната академия за антикорупция.

Според данните изнесени от Мартин Кройтнер, председател IACA, на 6 от 10 държави отговарят, че корупцията в тях се е увеличила в последните 3 години. 29% от интервюираните са давали подкупи на МВР. В 8 от 10 държави пък считат политическите си партии за корумпирани, а 50% смятат, че тяхното правителството е неефективно.

Сектори, които са най-податливи на корупция, са политическите партии и съдебната власт, съобщава БГНЕС. През 2010 г. този процент се увеличава в сравнение с 2004 г. „Не трябва да се преувеличава влиянието на медиите в борбата с корупцията, в много държави медиите съвсем не са този независим орган, който да поведе тази борба. В много държави те са свързани със спонсори и с политиката и това ги прави част от проблема", каза Кройтнер.

71% от жителите на Европа казват, че корупцията е проблем на собствената им държава.В Гърция така са отговорили 98% от хората, а в другия край са Дания, Швеция с много по-ниски показатели.

73% от европейците казват, че корупцията се е повишила в последните години в собствената им държава. На въпроса дали корупцията е част от икономическия живот в страната им България е в средата на таблицата сред държавите в Европа.

До скоро страната ни бе сочена за най-корумпираната в Европейския съюз, но според доклад на „Трансперънси Интернешънъл“ това не е така. Водещи по този показател са страните с проблемни финанси, в това число Гърция, Италия, Португалия и Испания, които полагат наистина малко усилия за борба с рушветите.

Неуспехът на тези държави да предотвратяват, засичат и санкционират по адекватен начин корупцията е един от факторите зад тежката европейска дългова криза, категорична е организацията. „Европейските страни, които се справят най-зле при контрола на корупцията, също така имат най-високи дефицити", отбеляза „Трансперънси”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Звукът влияе директно върху клетките в човешкото тяло