Президентът: Дано да има договор за Южен поток

Президентът: Дано да има договор за Южен поток

Не съм запознат с параметрите на договора за "Южен поток" и не знам дали изобщо има договор. Това заяви президентът Росен Плевневлиев, цитиран от БНР, в отговор на журналистически въпрос във Велики Преслав, където под негов патронаж  се провежда Международен научен симпозиум по повод 1150-ата годишнина от Великоморавската мисия на Светите братя Кирил и Методий и 1120 години от обявяването на Велики Преслав за столица на Първата българска държава.

По повод обявения преди дни старт на наша територия на строителството на газопровода от премиера Орешарски и шефа на "Газпром" Алексей Милер държавният глава добави, че се надява да се случат три неща:

„Първо - да има договор, а не България да остане само на база на едно инвестиционно намерение, което не е договор.

Второ - дълбоко се надявам, освен да има договор, да има изцяло прозрачен и пазарен подход, какъвто за съжаление към момента не виждам по отношение на този проект. Така че моят съвет е повечко прозрачност, ясни договори, за да спим спокойно и реформата в сектор "Енергетика" тепърва предстои, тя още не е започнала.”

Президентът отбеляза и, че "не е без значение на каква стойност ще бъде проектът". Той отново апелира правителството да се обърне към желанието на гражданите за реформа в енергийния сектор, за повече прозрачност при обществените поръчки, за ясни и публични договори.

Oоговорихме възможно най-добрите условия за България по проекта „Южен поток, заяви междувременно министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в предаването „Панорама” по БНТ. Той акцентира върху договорените финансови параметри по проекта, според които за изграждането на газопровода няма да бъдат използвани средства от българските данъкоплатци и страната ни няма да поема никакъв финансов ангажимент. Лихвеният процент е намален наполовина от 8% на 4.25%. Според новите параметри България ще получава дивидент още от първата година след достигане на пълния капацитет на газопровода. Транзитните такси са договорени така, че страната ни да не загуби нищо, подчерта още министър Стойнев. След приспадане на главницата и лихвите по заема, българската държава ще печели само от дивидента приблизително 1.5 млрд. лв. До 2030 г. страната ни ще получава 90% от транзитните такси, независимо дали има газ или не, отбеляза той.

По думите на министър Драгомир Стойнев проект от такова икономическо, енергийно и социално значение до сега не е изграждан на територията на страната ни. Реализирането на „Южен поток” ще раздвижи цялата ни икономика, ще гарантира доставките на природен газ и няма да сме зависими от евентуални геополитически конфликти, подчерта той. Според него този проект е инвестиция, която ще гарантира работа за българските фирми. По предварителни очаквания ще се разкрият около 5000 работни места, и то в региони с висока безработица.

Министър Стойнев посочи, че продължава работата по диверсификацията на енергийните доставки чрез реализация на интерконектори със съседните ни страни. Той акцентира, че газовата връзка между България и Гърция е приоритетна и припомни, че „Булгаргаз” е била една от първите компании, подписала през месец септември договор с консорциума „Шах Дениз 2” за доставки на природен газ през Гърция. През следващата година в бюджета ще има банкови гаранции и интерконекторът ще бъде ключов за страната, допълни той. По отношение на газовата връзка между България и Сърбия министър Стойнев обяви, че изграждането й на българска територия ще завърши преди това на сръбска. През следващата година ще е готова газовата връзка с Румъния, която ще бъде реверсивна, подчерта Стойнев. Заявен е реален интерес от турска страна и за изграждане на интерконектора с Турция.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ