Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Приеми го и поправи счупеното!
Част I: Какво да правите, когато не можете да напуснете
Джим е завършил колеж миналата година и сега работи на място за което е мечтал. Веднага след като получава първия чек със заплатата си, Джим се мести от къщата на родителите си в собствен апартамент. Няколко месеца по-късно си купува нова кола. Всичко в тази история звучи чудесно, нали? Само че не е така.
6 месеца след като е постъпил на новото си работно място, неговият работодател се слива с друга, по-голяма компания. Шефът на Джим, който е негов учител в работата, е преместен. Сега Джим има нов шеф, който не му обръща толкова внимание и като цяло не прави кой знае какво различно от това да го критикува. От мечта работата му се е превърнала в кошмар.
След като натрупа още няколко години опит, той ще започне да търси работа другаде. В момента няма много голям избор за младите специалисти в неговия бранш. Поне не за него – човек с толкова малко опит.
Ситуацията на Джим не е необичайна. Той е поставен в условия, в които не може да напусне, а не се чувства добре там, където работи. В същото положение са милиони служители по целия свят. Някои от тях са с много повече опит и „мразят“ работата си, но имат кредит или издържат семейство.
Каквато и да е причината, поради която трябва да останете на работата, която не харесвате, има начини да извлечете най-доброто или поне полезното от ситуацията.
Разберете какво не харесвате и какво правите.
Първото нещо, което трябва да направите е да седнете на бюрото и на бял лист да напишете списък на нещата, които не обичате да вършите в преките ви служебни задължения. Хайде, не започвайте с „всичко“. Замислете се и ще откриете, че наистина нещо съвсем конкретно формира цялостното ви негативно отношение към работата.
Когато правите списъка, изберете време, в което има по-голямо разстояние между вас и работата. Това ще ви помогне да видите нещата по-ясно. Най-подходящи са ваканцията и уикендите. Бъдете конкретни. Ако смятате, че големият проблем е, че не се разбирате с прекия си началник, направете списък на нещата, които в него или нея ви тревожат.
След това направете списък на нещата, които харесвате в работата си. Отново, моля, не казвате „нищо“. Понякога всички лоши неща засенчват добрите, но ако се вгледате по-търпеливо и внимателно, сигурно ще намерите нещо, което харесвате. Може би е шефът ви, някои от колегите или част от самите действия, които изпълнявате.
Част II: Да поправиш счупеното.
Погледнете в списъка с нещата, които не харесвате. Сигурно има проблеми, които могат да бъдат оправени. Повечето ситуации не са така безнадеждни, както изглеждат. Например, ако имате проблеми с шефа си, можете да го помолите за среща и когато е удобно да ги обсъдите. Преди да го направите, опитайте да погледнете на проблема обективно. Монетата винаги има две страни. Опитайте да влезете под кожата на другия. Защо според вас той постъпва и говори така?
Може би сте нещастни заради самата работа? Много често това се дължи на факта, че сте назначени за едно, а всъщност изпълнявате съвсем друго. Ако вършите само работа, която не ви интересува, трябва да направите нещо по този въпрос. Не позволявайте на работодателя ви да избира пътя на вашата кариера. Бъдете активни, за да не ви повлече течението.
Често, когато бизнесът се свива, много от служителите са натоварени със задълженията на освободените колеги. Ако чувствате, че допълнителните ангажименти ви идват вповече, говорете с началника. В някои компании оувъртайм работните часове станаха обстоятелство, не избор, и това подлага хората на стрес, който бавно, но сигурно променя отношението им към работата в негативизъм. Помислете над това: Ако всички си тръгват почти всеки ден в 17.30, а вие в 19.00 часа нещо не е наред.
Сега обмислете списъка с нещата, които обичате в работата си. Опитайте да се ангажирате с повече такива задължения. Помнете, в повечето случаи, ако се наслаждавате на това, което вършите, ще се справяте все по-добре и работата ви няма да остане незабелязана.
Даун Розенбърг Маккий в careerplanning.about.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.