Прогноза: Икономиката на България ще расте с по 3% от догодина

Прогноза: Икономиката на България ще расте с по 3% от догодина

Брутният вътрешен продукт на България може да достигне нива на растеж от 2,1% през 2015 г., последван от още по-добър показател - 3,1% през 2016 г., гласи актуална прогноза на EY (Ernst & Young). Макар и все още скромен, ръстът през тази година ще бъде повлиян от няколко благоприятни фактора, сред които по-силно търсене от Еврозоната (макар и все още слабо), което да генерира по-бърз растеж на износа и ниските цени на петрола, които ще насърчават вътрешните инвестиции и потребление, смятат експертите на EY .

Очаква се увеличението на износа през тази година да е от 3,5% (при общ ръст от 1,7% през 2014). Нивата на износа се влияят изключително силно от търсенето в Еврозоната, съответно и от икономическия растеж, който засега остава доста муден.

Вътрешното търсене нараства с умерен темп през 2015 поради скромно увеличение на частното потребление, ниски цени на лихвите и слаби бизнес инвестиции.

Нивата на потребителските разходи постигат пределно възстановяване през 2014 благодарение на по-високите заплати, ниските нива на дефлация и намаляващата безработица. Ниските цени на петрола ще задържат инфлацията негативна през 2015, подкрепяйки допълнително увеличение на реалните доходи. Това ще помогне за укрепване на доверието в икономическата среда, посочват експертите на EY

Те очакват ниските нива на лихвите, които ще се задържат и през тази година да насърчат потребителите да вземат заеми, което от своя страна трябва да вдигне потреблението и търсенето.

В средносрочен план прогнозата е за ръст на БВП на страната средно с 3,4% на година в периода 2017-2019, повлиян основно от покачване на износа, наваксване на вътрешното търсене и неблагоприятни демографски тенденции.

Износът възлиза на 70% от БВП, така че как ще расте БВП зависи до голяма степен от реализацията на износа. Прогнозата за обемите на износа е те да нарастват с близо 5% на година в периода 2016-2019, отбелязват от EY.

Очакванията са за засилване на потребителските разходи и на инвестициите през в 2016-2018, както и за наваксване след тежките години на ниско потребление. Но нарастването ще бъде бавно и постепенно предвид очакваната тенденция към намаляване на размера на населението в трудоспособна възраст, обощават в заключение експертите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ