Промишленото производство и строителството със спад през 2013 г.

Промишленото производство и строителството със спад през 2013 г.

Един от основните двигатели на българската икономика през кризисните години – промишлеността, забуксува през 2013 г.  През декември 2013 г. промишленото производство у нас се е свило с 1% на месечна и годишна база. Това показват предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ). За пример, през 2012 г. промишлеността приключи с ръст от 4,1%.

През декември 2013 г. намаление спрямо предходния месец е регистрирано в преработващата промишленост - с 1,5%, а увеличение е отчетено в добивната промишленост - с 14,6%, и в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 2,3%.

По-значителен спад в преработващата промишленост се наблюдава при производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти - с 22%, при производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 21,5%, при производството на превозни средства, без автомобили - с 13,1%, при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 12,3%, при производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 10,8%.

Ръст е регистриран при производството на тютюневи изделия - със 17,8%, при ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 8,9%, при печатната дейност и възпроизвеждането на записани носители - с 8,6%.

На годишна база спад на промишленото производство, изчислен от календарно изгладените данни, е отчетен в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 11,5%, а ръст е регистриран в добивната промишленост - с 12,8%, и в преработващата промишленост - с 1,9%.

Днес НСИ публикува данни и за строителството, според които строителната продукция през ноември 2013 г. е нараснала с 0,5% спрямо предходния месец, но се е свила с 2,8% в сравнение със същия период на 2012 г.

На месечна база продукцията от гражданското/инженерното строителство нараства с 1,3%, докато при сградното строителство няма промяна в сравнение с месец ноември.

На годишна база намалението на строителната продукция през декември 2013 г., изчислено от календарно изгладени данни, се определя от отрицателния темп както при сградното, така и при гражданското/инженерното строителство, като е регистриран спад съответно от 4,1 и 0,9%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Под 10 българи са изразили желание да напуснат Израел и Иран
Неизвестно за известните: Уилям Колгейт не доживява да види как фирмата му за нишесте дава на хората пастата за зъби в тубичка
Илияна Йотова: Ситуацията в Близкия изток е повече от сериозна
Илия Лингорски от БНБ: Въвеждането на еврото не е повод за промяна в условията на кредитите
Външно сформира Координационен център заради влошаващата се ситуация в Близкия изток
Симеон Дянков: След 8 юли България ще получи по-добър кредитен рейтинг
НАП създаде подкаст "Еврото и касовите апарати"
По-скъпи сезонни плодове и зеленчуци ядат съседите ни на Балканите тази година