Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Противоречиви реакции за създаването на Европейски валутен фонд
Германският канцлер Ангела Меркел хареса идеята за създаване на Европейски валутен фонд, подобен на Международния валутен фонд. Главният икономист на Европейската централна банка я отхвърли.
Ангела Меркел подкрепя идеята за учредяването на Европейски валутен фонд, който да оказва финансова помощ на изпадналите в криза страни от Европейския съюз. „Смятам това за правилно”, каза тя пред журналисти в Берлин. Необходимо е дискусията по въпроса да бъде продължена. Необходимо е да се обмисли какво могат да направят страните от европейското пространство, за да помогнат сами на себе си в тази ситуация, отбеляза германският канцлер.
Главният икономист на Европейската централна банка Юрген Старк бе категорично против идеята за създаване на „европейски МВФ”. „Създаването на подобен механизъм няма да е в синхрон с фундаменталните принципи на валутния съюз, в който членува и Гърция, каза Юрген Старк в интервю за „Ханделсблат”. Учредяването на „европейски МВФ” би било „началото на европейска финансова система, която ще струва много скъпо, ще създаде погрешни инициативи и в края на краищата ще окаже напрежение върху страните с по-стабилни публични финанси”, казва Старк.
Германия и Франция обмислят да стартират проект за икономическо сътрудничество и подпомагане в рамките на еврозоната. Предвижда се да се създаде Европейски валутен фонд, наподобяващ структурата на Международния валутен фонд, съобщи „Financial Times”.
От двете най-стабилни икономически страни в еврозоната планират да има правила и инструменти за превенция на възникването на нестабилност в цялата еврозона от проблемите на една-единствена страна. Точно такъв е случая в момента с Гърция, чиито финансови проблеми се отразяват на цялата общност.
За първи път за този план говори финансовия министър на Германия Волфганг Шойбле. Ако двете страни успеят да постигнат споразумение, за което от Париж натискат от много време, това би било най-радикалната реформа от въвеждането на еврото през 1999 година насам.
“Не планираме създаването на конкурент на МВФ, но се нуждаем от институция за поддържане на вътрешната стабилност в еврозоната, която да разполага както с опита на МВФ, така и с механизмите му за намеса при необходимост“, посочи Шойбле.
Планът може да съдържа строги санкции за членките на еврозоната, които не успеят да се справят с поддържането на договорените нива на бюджетен дефицит или имат прекомерно голям правителствен дълг.
Намеренията са тези страни да не получават средства от кохезионните фондове на ЕС, временно да губят правата си за гласуване в рамките на съветите на министрите и дори изключване от еврозоната.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.