Пътят на употребяваните дрехи

Пътят на употребяваните дрехи

"Британци, знаете ли къде отиват употребяваните дрехи, които изхвърляте?"

Този въпрос задава на аудиторията си британската обществена медия Би Би Си. Онлйан материал на новинарската мрежа разказва за пътя на употребяваните дрехи на богатите общества. 

"Британските потребители изхвърлят над милион тона облекло всяка година. Западният свят има нарастваща жажда за бърза мода за еднократна употреба, стимулиран от готовите да му доставят евтини стоки производители от Китай и другаде. Това означава, че използваме и след това изхвърляме все по-голямо количество облекло. И, окуражени от благотворителните и рециклиращи компании, предаваме повече и повече от тези стари дрехи - чрез магазини, чанти за събиране или контейнери, за да бъдат те използвани отново от нови собственици", посочват авторите.

"Почти половината от облеклото, което изхвърляме, накрая се сдобива с нов дом, вместо да отиде на сметището или в някой завод за изгаряне, пресмята Waste & Resources Action Programme (Wrap) - агенция, подкрепена от Европейския съюз и британското правителство, чиято задача е да проследява и намалява боклука", продължава Би Би Си. "Малцина ще възразят, че пренасочването на изхвърлените дрехи от сметището и вдъхването в тях на нов живот е нещо хубаво", признават те. 

И допълват, че в книгата си Clothing Poverty британският преподавател по география на развитието в Кралския колеж в Лондон д-р Андрю посочва, че много от донорите в развитите общества не осъзнават, че по-голямата част от употребяваните им дрехи са предавани на благотворителни организации и търгувани в чужбина за печалби. 

Програмата Wrap пресмята, че над 70% от изхвърлените от британци дрехи продължават втори живот, навлизайки в глобалната търговия на секънд хенд за милиарди. Дрехите са купувани и продавани по света всяка година. 

По данни на ООН, най-големият износител на използвано облекло в света е САЩ, откъдето са били транспортирани в чужбина през 2013 г. над 351 000 тона употребявани дрехи на стойност над 600 млн. долара. Най-голяма част от американските използвани дрехи отиват в Канада, следвана от Чили, Гватемала, Индия, ОАЕ, Мексико, Танзания, Хондурас, Ангола, Доминиканската република и в други страни, където хората ги обличат повторно. 

Вторият най-голям износител на ползвани дрехи е Великобритания, чието изхвърлено облекло се насочва към Полша, Гана, Пакистан, Украйна, Бенин, Кения, Унгария, Того, ОАЕ, Холандия и други дестинации. 

Трети е Германия, откъдето се превозва най-вече към Полша, Холандия, Камерун, Русия, Украйна, ОАЕ, Ангола, Белгия, Италия, Мароко и други. Следват я Южна Корея, Холандия, Белгия, Канада, Полша, Италия, Япония, дрехите на чиито граждани намират нов живот по света.

Още по темата може да прочетете в първоизточника тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ