Райков: Проблемите в енергетиката се трупат от 20 години

Райков: Проблемите в енергетиката се трупат от 20 години

Райков: Проблемите в енергетиката се трупат от 20 години

Проблемите в енергетиката са трупани две десетилетия, а не само четири години. Всички вие прекрасно знаете това и сред вас има брилянтни експерти, хора, които познават в подробности ситуацията в енергетиката. Това заяви министър-председателят Марин Райков от парламентарната трибуна. Той бе повикан спешно днес в Народното събрание да докладва за състоянието на енергетиката. Райков се извини, че не е имал време да се подготви с по-конкретно изложение, тъй като е бил привикан в последния момент.

"Преди минути получих покана да се явя в парламента, която дойде при мен във вид на телефонно нареждане от секретарката на председателя на Народното събрание. Следователно изпълнявам нарежданията на секретарката и прекъсвам заседанието на МС, за да направя това изложение. Благодаря сърдечно за вашата покана!", обърна се премиерът към новия председател на парламента Михаил Миков. Той от своя страна обясни, че е станало недоразумение заради забавяне в комуникацията и също се извини.

След кратката размяна на любезности служебният премиер започна изложението си по същество:

„Заварихме една система с тежки диспропорции от 20 години, която беше пред срив поради свръхпроизводство с оглед начина на управление през тези години. Вие знаете, че България в момента има производство от 12 хиляди мегавата, а цялото потребление, включително и износът, е около 5 хиляди. Заварихме система, която беше изправена пред финансов банкрут поради направилно ценово образуване през последните ценови периоди.

Отварям скоба, за да кажа, че ДКЕВР е планирал в предишния ценови период прогнозираното количество зелена енергия в пъти по-малко от реално произведената и платена енергия. Ние заварихме дългосрочни договори за изкупуване на енергия на изключително високи цени, цените, които плащат българските граждани, цените, заради които българските граждани излязоха по улиците на справедлив протест. Заварихме също така и един огромен дълг на НЕК, свързан с изграждането на АЕЦ "Белене", който имаше падеж вчера и беше успешно рефинансиран. Всичко това допълнително усложнява и без това тежкото положение на НЕК“, заяви от парламентарната трибуна служебният премиер. 

По думите му служебното правителство е заварило изключително тежки неефективности в държавните предприятия. „Само за два месеца синдикатите, заедно с директорите на предприятията, успяха да открият резерв от 235 млн. лв.

Марин Райков обясни и какво е успял да постигне служебният кабинет в енергетиката.

„Държа да кажа, че ние положихме максимални усилия и смятам, че направихме максимума, за да овладеем проблемите в системата. Като начало сме на път да овладеем свръхпроизводството, което е в основата на всички проблеми в енергийната система. Поискахме проверка за изпълнението на това дали комплексните разрешителни на някои от старите ТЕЦ се изпълняват така, както повеляват европейските изисквания за опазване на околната среда“, обясни Райков. 

„Ние заварихме законова база, която регламентира начина на събиране на зелената и кафявата добавка, което не позволи нито на министерството, нито на ДКЕВР да преструктурират ценообразуването, така че да се отпуши износът. За да оставим на нашите наследници ясна картина на състоянието на енергетиката, потърсихме и получихме съгласие за съдействие от ЕК и Световната банка, които в момента извършват тези анализи. Ограничихме производството на Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй", а впоследствие, когато Пети блок излезе в планов ремонт, това създаде условие да изпуснем язовирите и съответно - от една страна, разбира се, да избегнем наводненията, в този период на годината, а от друга страна, да доставим евтин ток от язовирите в системата, респективно в микс“, допълни Райков.

Според премиера за първи път участниците в системата са обсъдили ситуацията в сектора.

"За първи път, държа да подчертая, всички участници в системата седнаха на една маса в условията на пълна прозрачност и започнаха да обсъждат реалните проблеми в системата с цел тяхното решаване. Това, и държа да го подчертая, стана не без участието на гражданското общество по време на заседанията, наречени от нас Обществен съвет към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Нищо не е скрито, нищо не е покрито и не е направено зад гърба на хората. Може би такава практика е повече или по-малко иновация“, коментира Райков.

Той посочи, че 200 договора в областта на енергетиката са били разсекретени.

„ДКЕВР прие три наредби за въвеждането на третия енергиен пакет. Би трябвало да са четири, но в момента на публично обсъждане е подложена последната наредба, която е част от пакета. Както казах, прозрачността от самото начало, е основна наша грижа. Поради това по безпрецедентен начин ние разсекретихме 200 договора в областта на енергетиката и ги качихме на сайтовете, така че всички вие да имате достъп до тях“, каза още служебният премиер.

По думите му правителството е заварило европейско ограничаване на износа за Турция по технически причини. "От капацитет 1200 мегавата по ограничение можехме да използваме само 266. Работихме с европейските институции и успяхме да увеличим този капацитет на 366 мегавата. Възможностите за износ са налице и аз искрено се надявам, че турската страна ще приеме да се сключат такива споразумения, които позволяват износ на ток", заяви Райков. 

В парламента бе изслушан и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев. "Всичко, което сме видели от миналото, отива в прокуратурата. Прерогативът на МИЕТ беше да види проблемите и да гледа да ги решава”, каза Василев.

„Имаше вариант да помолим ДКЕВР да отложи ценовия период за септември и да прехвърлим отговорността на следващото правителство. Това щеше да е лесният подход. Ние заварихме тежко състояние на енергетиката и единственото решение беше да работим с всички хора в системата, независимо дали ни харесват или не”, посочи министърът.

„В момента, в който махнем неефективностите и съобразим наредбите на МИЕТ и ДКЕВР с новите промени, ще започнем да вземаме тежките решения. Когато има свръхпроизводство, някои мощности ще могат да произвеждат само ако имат пазар извън страната, иначе ще трябва да спрат да действат”, заяви още министърът.

Той покани всички парламентарни групи на разговор за сектор енергетика. „При сегашната нормативна база всяка година има стотици милиони левове, които не достигат в сектор енергетика. Част от тях трябва да излязат от ВЕИ сектора, част от тях трябва да дойдат чрез нормативни промени”, заяви Василев.

„Следващата крачка след овладяването на системата беше да говорим с хората от системата така че системата да стане стабилна и устойчива без цената да се плаща от гражданите”, посочи той. „Който и да е следващият министър, аз ще искам да прекарам с него няколко дни, за да стане пълно прехвърляне”, каза още министърът на икономиката.

Междувременно стана ясно, че част от енергийните дружества са внесли искане за начисляване до 5% надбавка в цената на тока със средно напрежение, който от 1 юли ще се продава от ЕРП-та на фирмите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ