Рециклирането на отпадъци е с огромен потенциал за България

Рециклирането на отпадъци е с огромен потенциал за България

По данни на Националния статистически институт, всяко българско семейство изхвърля 1300 килограма отпадъци годишно. Ако те не се рециклират, замърсяват безвъзвратно околната среда. Защо? Периодът на разпад на най-масово разпространените отпадъци от пластмаса, хартия, стъкло, метал и т.н. е стотици, хиляди години. Това са преките щети, нанесени на природата, а оттам и на качеството на живот на хората. Наред с тях обаче се калкулират загуби и от това, че отпадъците не са събрани и използвани като ресурс след рециклирането им. В този смисъл събирането на отпадъци и предаването им за рециклиране е лична отговорност. Но и корпоративна отговорност, защото освен ползите за опазването на околната среда, тези отпадъци крият една огромна стойност, когато се използват повторно.  И не само заради това, че могат да заместят голяма част от т.нар. свежи суровини, а защото при преработването им намаляват разхода на всякакъв вид енергия в производството на продукция, намаляват въглеродния отпечатък, използването на нови природни ресурси и т.н.

Това сподели Тодор Бургуджиев, изпълнителен директор на "Екопак", по време на провелия се миналата седмица четвърти поред зелен форум на сп. "Мениджър" в партньорство с Globul. Той подкрепи тезата си с конкретни примери за високия коефициент на полезно действие на разделното събиране и рециклиране на отпадъци, дейност в която страната ни има още много какво да научи и направи.

"В последния доклад на ЕК по околната среда, България е на предпоследно място по разделно събиране на отпадъци и рециклирането им. След нас е само Кипър. Германия постига 85% рециклиране на отпадъците си, а за България този процент е 4. Това означава, че имаме огромен потенциал, в кратки срокове, до 2020 г. да постигнем 50% рециклиране на отпадъци. В този случай ще са нужни депа за депониране само на остатъка от другите 50%, които по принцип не могат да се използват повторно. В същото време ще реализираме колосални икономии на електроенергия, вода, въглероден отпечатък и др. Ползите са огромни, но те трябва да бъдат популяризирани все по-масово както сред гражданите, така и сред бизнеса. През последните години Екопак рекицлира около 73 хил. тона отпадъци, а четирите такива организации в страната - общо около 150 хил. тона. Потенциалът, който имаме обаче е три пъти по толкова. Всичко това, което се изхвърля у нас, което е по депа и сметища, за съжаление, не се оползотворява. Само за сравнение, ще посоча, че страна като Швеция е постигнала такъв висок процент на усвояемост на отпадъци, че й се налага да внася боклук, неусвоени отпадъци от други държави. "

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ