Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Само ти можеш да се справиш с това
Ако главата ви "пуши" от задачи, това, освен стрес означава и още нещо - че изразходвате повече вътрешни ресурси и енергия, отколкото приемате, пише Присила Клемън за Harvard Business Review. Свръхамбициозните ангажименти не са въпрос на усилена работа, която в добрите времена може да ви вълнува и мотивира. Този процес е известен още и като „прегаряне”, често обвързан с „наказание” в офиса.
Филис Майо бивш изпълнителен директор на мина го обяснява така: когато се справите с трудна задача за рекордно кратък срок от време, заедно с бонуса и потупването по гърба бивате "възнаградени" и с още по-амбициозен проект в още по-кратки срокове. Капанът на постижението-наказание е най-лесно да рефлектира върху тези, които са мотивирани от предизвикателствата.
Този цикъл не само че причинява "прегряване", но може да бъде истински убиец на кариерата. Някога познавах един заместник президент на банка, на когото често му възлагаха мега проекти за изключително кратки срокове. След време, единственият начин, по който можеше да се справи с тези проекти е оптимално да изтощава себе си, карайки и екипът му да работи допълнително като "мотивираше"хората си с постоянни заплахи за уволнение, идващи отгоре. Вместо да заслужи авторитет и уважение за успешното справяне с проектите,, той получи репутация на мениджър-робовладелец и беше принуден да си потърси работа в друга банка. Звучи ли ви познато?
Изпълнението на подобни свръхамбициозни проекти винаги завършва по един и същи начин - с неуспех или с прегаряне. Или и с двете. Ако сте попаднали в този цикъл, ще трябва да промените своето собствено поведение, а не своя мениджър. Защо шефът ви да се промени, ако вие продължавате да приемате подобни задачи?
Наблюдавайте кога се опитват да ви хванат в капана на тежките проекти. Ослушвайте се за изречения като: „Само ти би могъл да се справиш с това предизвикателство!” В отговор не бързайте да отвръщате с „не”. Запазете позитивния тон и играйте на сигурно: „Бих искал да се възползвам от това предложение, но имам нужда да си помисля няколко дни и да изготвя план за изпълнение” е един подходящ отговор в такава ситуация.
Отделете време да подготвите плана, в който да изчислите от какво време ще се нуждаете вие и екипът ви за изпълнение. Когато сте готови, направете ясно изложение пред шефа и определете ресурсите и помощта, които ще ви трябват. Преговаряйте за тях, за да се справите в разумен период и без „прегаряне”.
Предотвратяването на лавинообразното струпване на задачи е ключово умение за оцеляване в динамична корпоративна среда и е от съществено значение, ако не искате главата ви да "гори" от неизпълнени цели.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.