САЩ избегнаха „фискалната скала” в последния момент

САЩ избегнаха „фискалната скала” в последния момент

САЩ избегнаха „фискалната скала” в последния момент

САЩ ще си поемат глътка въздух, след като сенатът одобри бюджета за 2013 г. минути преди да бъде задействана т.нар. „фискална скала” – механизъм, влизащ автоматично в сила от 1 януари, който щеше да увеличи рязко всички данъци в страната и да доведе до сериозни съкращения на разходите, което от своя страна щеше да повлече след себе си сериозно покачване на безработицата и по всяка вероятност рецесия.

Късно снощи проектобюджетът, който покачва данъците за домакинства, чиито доходи надвишават 450 хил. долара на година (увеличение с около 5%) и отлага автоматичните съкращения на разходите с два месеца, беше одобрен от Камарата на представителите с 257 на 167 гласа, предават световните агенции. Сенаторите решиха още данъкът за недвижими имоти на стойност от пет милиона долара да нарасне от 35% на 40%, а федералната програма за подпомагане на трайно безработни американци се увеличава с 1 година.

С приемането на проектозакона снощи не се слага край на фискалната криза. Следващата много важна стъпка пред американските политици е да намерят решение как да намалят разходите с около 110 млрд. долара, тъй като на 31 декември 2012 г. САЩ достигнаха тавана на държавния си дълг от 16,394 трлн.

Президентът Барак Обама поздрави политиците за решението им минути след приемането на мярката. „Благодарение на гласовете на републиканците и демократите в Конгреса аз ще подпиша закон, който вдига данъците на най-богатите 2% от американците, но спасява средната класа от данъчните увеличения, които щяха да пратят икономиката в нова рецесия и, очевидно, да се отразят много сериозно на семействата в цяла Америка”, заяви той. Обама допълни, че възнамерява да предприеме допълнителни стъпки за намаляването на държавния бюджетен дефицит.

Споразумението изпълни предизборното обещание на Обама да предотврати високите данъци за средната класа. То систематизира перманентно повечето данъчни ставки, определени временно през ерата на Буш. В същото време обаче то отсрочи разрешаването на някои от най-сериозните бюджетни проблеми в САЩ като увеличаващите се разходи по здравеопазването и не намалява дефицита на страната до степента, в която това се надяваха да направят някои от държавните лидери. Според някои оценки дефицитът ще намалее с около 600 милиарда долара през следващите 10 години.

Компромисната сделка преведе страната над фискалната пропаст, но ще накара Конгреса да се бори с нова, коментира „Уол стрийт джърнъл”. След два месеца отложените бюджетни икономии в размер на 110 млрд. долара отново ще изискат вниманието на сенаторите. В същото време САЩ ще трябва да повиши лимита си на вземане на заеми – промяна, която може да бъде приета отново само от Конгреса. Тези проблеми ще доведат до нова жестока битка между републиканци и демократи, която потенциално може да има тежки последствия.

Фактът, че споразумението не разрешава най-сериозните бюджетни проблеми, разочарова бизнес лидерите в страната, които се надяваха, че то ще намали по-сериозно дефицита и ще елиминира неяснотите в политическите решения, които спъват развитието на много предприемачи. Вместо това мярката се опитва да предложи по нещичко за всеки – ниски данъци върху инвестициите, на които се надяваха републиканците, и данъчно спокойствие за бедните, което остава приоритет на демократите. „Това споразумение е далеч от съвършенството, а процесът, който ни доведе до него, бе позорен”, заяви нюйоркският представител на демократите Луиз Слотър.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ