Световната банка: Износът извади България от кризата

Световната банка: Износът извади България от кризата

Икономиката на България се възстановява благодарение на силното външно търсене и за 2010 г. страната ще регистрира ръст, макар и скромен. Това гласят заключенията на оповестеното днес във Варшава актуализирано издание на икономическия доклад на Светвоната банка за ЕС10 – последните 10 новоприети държави в съза – България, Чехия естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

България отбеляза растеж, макар и скромен, през третото тримесечие на 2010 г. след шест последователни тримесечия на рецесия, коментира Каспар Рихтер, старши икономист на СБ за Европа и Централна Азия.

Тя е и сред страните от ЕС10, в които се забелязва тенденция за засилване на икономическия растеж догодина, се отбелязва в доклада на Световната банка. Все още обаче изостава търсенето на вътрешния пазар у нас, казват експертите. По тази причина икономическият ръст за 2010 г. ще бъде по-скромен не само у нас, а и в Чехия, Унгария, Словения.

Като цяло ръстът на БВП на годишна база в страните от ЕС10 се увеличава от 0,6% през първото тримесечие на годината на 2,2% през второто тримесечи. На тримесечна основа е регистриран растеж от 0,4 на 0,8%.

Само за Латвия и Румъния се прогнозира свиване на икономиката през тази година.

Три важни проблема за решаване стоят пред управляващите в страните от ЕС10 за постигане на устойчив растеж, предупреждава Питър Харолд, директор за Централна Европа и Балтийските държави в Световната банка.

Първият е свързан с монетарната политика и изисква от централните банки и финансовите органи активна работа за засилване на устойчивостта и гъвкавостта на финансовия сектор на национално и европейско ниво, обяснява той.

Вторият произтича от изпълнението на реалистични средносрочни фискални политики, включващи по-ефективно разпределение на бюджетните разходи, и стабилизиране на разходите, свързани с възрастното население, както и укрепване на фискалните институции, допълва Харолд.

Третият проблем е свързан с отстраняването на структурните бариери, което да доведе до засилване на растежа без да се стига до бум на вътрешното търсене, стимулирано от кредитна експанзия, казва в заключение експертът на СБ.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ