Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световната банка изчисли как да стигнем Европа по стандарт на живот
България може да постигне изравняване с европейския стандарт на живот през следващите двайсет години, ако осигури средногодишен ръст на производителността на труда с 5 на сто. Това е един от изводите на Световната банка в представен днес доклад за производителността на страната ни.
3% е бил ръстът на този показател между 2000-2013 година и дори и да се запази на тези нива, едва ли ще е достатъчен да приближи България до стандартите в ЕС. Следователно, ръстът трябва да се ускори, за да може България да достигне доходите в ЕС за следващото поколение, коментира Дорте Домланд, главен икономист в Световната банка за Европа и Централна Азия.
Приливът на капитали, който се наблюдаваше в страната до 2008 година, едва ли ще се случи отново, така че ръстът трябва да дойде от другаде, добави Домланд. Стратегически, в дългосрочен план, усилията трябва да се насочат към насърчаване на растежа на производителност на труда, което включва и ръст на заплащането. Има още един фактор, който налага да се започне работа отсега за повишаване на производителността на труда – демографският.
България преживява изключителна демографска промяна и ще преживее голям спад в населението, особено в трудоспособна възраст, който трябва да се компенсира с по-висока производителност, посочват още от СБ.
През 2050 г. средният българин ще трябва да бъде с 30% по-производителен от сегашния, за да се компенсира негативната демографска тенденция, става ясно от други изчисления в доклада на Световната банка. По-високата производителност ще спомогне за повишаване на заетостта и заплатите, а подобряването на нивото на заплащане означава, че по-малко българи ще напускат България, а някои може и да се завърнат, допълват експертите.
Световната финансова институция ни препоръчва усилена работа в три области - инвестиции в човешкия капитал, включване в световната икономическа мрежа и подобряване на управлението, най-вече по отношение на съдебната система.
И още: създаване на благоприятна среда за развитие на иновативните фирми у нас, тъй като, според прегледа на СБ, те са с най -ниско ниво като дял от икономиката спрямо ЕС.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.