Световната банка рязко понижи прогнозата си за глобалната икономика

Икономика

Световната банка (СБ) коригира надолу прогнозите си за глобалната икономика през 2012 г. като намали с повече от 1 процент очакванията за ръст. Според новата оценка тя ще нарасне с 2,5%, а не както бе прогнозирано по-рано с 3,6%.

Понижена бе и оценката на същия показател за 2013 г. – от 3,6 на 3,1%.

В развиващите се страни ръстът ще 5,4% вместо предвидените по-рано 6,2%, а в развитите икономики  ще е най-много 2,4%, се казва в официалното изявление на Световната банка.

Съответно, коригирани са и очакванията за обема на търговията в световен мащаб. Според актуализираната прогноза той ще отбележи ръст с 4,7%, а не с 6,6% каквито бяха очакванията по-рано. Възможно е Еврозоната да отчете спад от 0,3%, вместо заложения в предишната прогноза ръст от 1,8%. Рецесията в общия валутен съюз пък може да доведе до забавяне на динамично развиващи се пазари като Индия и Мексико, предупреждават още финансовите анализатори на СБ.

Като основен риск за глобалната икономика финансовата институция посочва дълговата криза в Европа и уязвимостта на световната финансова система.

Все още има опасност ситуацията в Европа да предизвика криза, подобна на тази от 2008 г., предупреждават експертите, изготвили доклада.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Времето: По-хладно и с валежи в почти цялата страна
На днешната дата, 12 юни. Рождениците днес
ЕЦБ увеличи основния лихвен процент за първи път от близо три години насам
Гигантско дълбоководно гробище на китове е открито край бреговете на Австралия
Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT