Световната банка с препоръки за борбата с нелоялните търговски практики у нас

Световната банка с препоръки за борбата с нелоялните търговски практики у нас

Проблемите между търговските вериги и доставчиците да се решават в съда, а не чрез предложените промени в Закона за защита на конкуренцията. Това препоръчва Световната банка в доклад, изготвен по поръчка на българското правителство.

Експертите предлагат няколко варианта за борба с нелоялните търговски практики, които били по-подходящи от предложените изменения.

Най-подходящо било да се подготвят нови текстове в Търговския закон, с които да се забрани в договорите да се включват клаузи, водещи до нелоялни търговски практики, пише „Труд”. Така при нарушение на разпоредбите споровете между хипермаркетите и доставчиците ще се решават в съда. По този начин били уредени въпросите във Франция и Унгария.

Вторият вариант, който препоръчва Световната банка, е да се приемат национални правила, които да разширят правомощията на КЗК. Така ведомството ще може да следи за "злоупотреби с господстващо положение", дори когато няма господство. Например в Германия било въведено понятието "икономическа зависимост". На база на него антимонополният орган там имал право да следи за злоупотреби при договарянето между големи търговци с малките доставчици и производители.

Третата опция била да се разширят правомощията на КЗК по отношение на защитата на потребителите. Експертите на Световната банка припомнят, че антимонополните институции в повечето страни са достигнали до извода, че не са необходими нови мерки в тази посока. Специално за България обаче било добре да се анализират и съпоставят правомощията на КЗК и Комисията за защита на потребителите.

Друг подходящ вариант било да се възползваме от опита на Великобритания. Там отношенията между търговските вериги и доставчиците били уредени чрез кодекс за почтено поведение.

Петата опция била вместо да се бърза с нови мерки, да се изчака ЕС да предложи общоевропейски правила, които да залегнат и в българските закони.

Припомняме ви, че в началото на март група депутати от БСП и ДПС внесоха в парламента предложения за промяна на Закона за защита на конкуренцията, които регулират отношенията между търговци, производители и доставчици. Според мотивите към проекта целта е да се осигури равнопоставеност при търговските сделки и да се предотвратят нелоялните практики, като в обхвата му попадат не само отношенията между търговските вериги и техните доставчици, а и група от предприятия, която притежава  т. нар. значителна пазарна сила - бизнес организация, което не е с господстващо положение, но с оглед на своя пазарен дял, финансови ресурси и отношения с други предприятия, може да попречи на конкуренцията на съответния пазар, тъй като неговите доставчици са зависими от него, разясни социалистката.

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) трябва за 3 месеца да изготви методика и да каже кои фирми имат значителна пазарна сила. КЗК трябва да каже и дали общите условия на супермаркетите нарушават българското законодателство, а след това тези общи условия да бъдат публикувани.

Предвиждат се промени и в Закона за храните, които въвеждат редица ограничения в договорите между търговци и доставчици. С тях се забранява договарянето на услуги, също налагането на ограничения за предоставяне на стоки от даден производител или дистрибутор на други купувачи. Забранява се и налагането на прекомерни такси, несъответстващи на действително предоставената услуга.

Големите търговски вериги реагираха остро на обмисляните промени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ