Световният пазар е гладен за нови продукти и услуги, мястото на България е там

Световният пазар е гладен за нови продукти и услуги, мястото на България е там

Добрите бизнеси са успешни и печеливши и без, и въпреки намесата на държавата. Но една балансирана и правилна  национална политика може да подпомогне създаването и развитието на повече печеливши фирми.

Ако трябва да откроя едно единствено нещо, за да бъде нацията ни успешна, то това е образованието. Природните ни ресурси са факт, който не можем драстично да променим, но пък хората могат да произвеждат повече или по-малко блага в зависимост от нивото си на креативност и ефективност. Те обаче са постижими само с добро образование.

Сега сме свидетели на бурно развитие на алтернативните форми на обучение, изграждане на връзки между бизнеса и училището, масово навлизане на технологиите, промяна в начина на възприемане на образованието от страна на децата. Паралелно с това обаче вървят и обратни процеси, като отпадане на цели социални групи от училище, разтваряне на ножицата межди най-добрите и изоставащите, засилваща се връзка между материалното състояние на родителите и постиженията на децата. Отделни личности, общности и организации играят ролята на пионери и експериментатори в нововъведенията водещи до по-високи образователни постижения и борбата с недъзите на системата, но държавата трябва да поеме активно ролята на масовизиране на добрите практики.

Високи технологии, биоземеделие, здравен и културен туризъм са сред възможностите, които България има. Идеите, създаващи висока добавена стойност, и образованите хора, които ги реализират, са тези, които могат да направят България просперираща, богата нация. Кретащи производства, живеещи от субсидии и нискоквалифициран труд няма как да бъдат ракетата носител на дългосрочния ни успех. Световният пазар е гладен за нови интересни продукти и услуги. Може да плати и то в големи мащаби на най-конкурентните. Нашето място е там, а държавата може да помогне с приоритизиране и дългосрочна политика по позициониране и стимулиране на ключови сектори с висок експортен потенциал и висока добавена стойност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ