Американски политици нападнаха сделката между Pfizer и Allergan

Американски политици нападнаха сделката между Pfizer и Allergan

Фармацевтичният гигант Pfizer бе подложен на многобройни критики от американски политици, които обвиняват компанията, че се опитва да избегне високите данъци в САЩ чрез сливането с друг фармацевтичен колос Allergan, в сделка за $160 милиарда, предава британската телевизия BBC.

Условията на сделката предвиждат новосформираната компания да запази ирланското седалище на Allergan, което ще позволи на Pfizer да избегне относително високите корпоративни данъци в САЩ.

Хилари Клинтън, вероятният победител на Демократичната партия в президентската надпревара, обвини фармацевтичната компания, че избягва заплащането на „дължимия дял“ данъци.

„Не можем да продължаваме да позволяваме на Pfizer и други корпорации да се представят за американски и да жънат ползите, които страната ни им носи, а когато става въпрос за данъци, да претендират за друга националност“, заяви Роза ДеЛауро, представител на Демократичната партия.

Републиканският кандидат Доналд Тръмп пък описа напускането на САЩ от Pfizer като „противно“.

Ако бъде одобрена, сделката би била най-добрият пример за така наречената инверсия, при която американска компания се слива с чуждестранна организация и мести седалището си зад граница с цел избягване на високи данъци, коментира BBC. В Ирландия корпоративните данъци са 12,5%, докато в САЩ са 35%.

В отговор на обвиненията главният изпълнителен директор компанията, Иън Рийд, казва, че спестените от данъци пари ще й „върнат силата да проучва, открива и предлага повече лекарства и терапии за повече хора по света“.

Миналата година Pfizer направи крачка към сливане с конкурента AstraZeneca - ход, който и тогава анализатори определиха като опит за избягване на данъци. Британската компания обаче отказа офертата.

Миналата седмица американското финансово министерство представи нови правила за борба с инверсиите, но според данъчни експерти, промяната няма да попречи на финализирането на сделката, която чака одобрение от американските и европейските регулатори. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ