Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Сорос и съмишленици: Европейската криза може да срути глобалната финансова система
„Европейската криза може да срути глобалната финансова система“. Това пише в предупредително писмо подписано от Джордж Сорос и 100 бивши европейски високопоставени лица, предаде „Франс прес“.
„Еврото е далеч от перфектно, но като реакция на това има нужда да поправим слабостта, вместо да позволяваме на кризата да подкопае, дори да унищожи световната финансова система”, се казва в писмото.
Групата, наричаща себе си „Загрижените европейци” се обръща с апел към правителствата да установяват институция, която може да осигури ликвидност за цялата еврозона, засилване на контрола на финансовите пазари и ревизиране на стратегията за растежа в ЕС.
Писмото е подписано от бивши политици, сред които бившия германски финансов министър Ханс Айхел, бившият френски външен министър Бернар Кушнер и Педро Солбес, който в миналото беше европейски комисар по икономическите и валутни въпроси на ЕС.
Преди около седмица Сорос предупреди, че финансовите пазари са изправени пред нова Голяма депресия, защото правителствата, в частност тези в Европа изгубиха контрол над ситуацията в еврозоната.
Финансистът предложи радикални мерки за справяне на ситуацията. Те включват:
Създаване на единно за еврозоната министерство на финансите;
Европейската централна банка (ЕЦБ) да позволи на страни като Испания и Италия да се възползват от възможност за рефинансиране на дълговете си при ниски лихви, гарантирани от ЕЦБ.
Предоставяне на ЕЦБ надзорни функции над националните банкови сектори, както и възможност да се привлекат големи частни банки в еврозоната.
Предложенията на Сорос дойдоха и като последващ коментар на одобрените Европарламента законодателни иницативи, които имат за цел да повишат авторитета на ЕК по отношение на относително самостоятелните икономически политики в отделните държави, да повишат прозрачността им и да подобрят още повече качеството на европесйката статистика.
Междувременно Жан-Клод Юнкер, председател на съвета на финансовите министри на ЕС, предложи 10 стъпки за разрешаване на дълговата криза в еврозоната. Някои от предложенията включват разширяване на правомощията на Европейската комисия, автоматични санкции за фискално безотговорните правителства, както и изплащането на дивиденти на данъкоплатците, участвали в спасяването на банки, съобщи „Ройтерс“.
„Не може просто да им даваме пари. Трябва да сме сигурни, че тези които предоставят капитал под каквато и да е форма ще бъдат представени в управлението на банките – в надзорните бордове, бордовете на директорите и мениджмънта – и ще участват при разпределението на печалбите“, заяви Юнкер.
Повече подробности вижте тук.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.