Стопанската камара: Гответе се за ценови удар през 2013!

Стопанската камара: Гответе се за ценови удар през 2013!

Стопанската камара: Гответе се за ценови удар през 2013!

През 2013 г. предстои голям ценови удар, не знам дали обществото е подготвено за него. Това заяви председателят на Българската стопанска камера (БСК) Божидар Данев.

По думите му трябва да се преразгледа националната енергийна стратегия. "Не може от вчера да смениш цените за утре", каза той. Коментарът му идва след рязкото увеличение на тока от 1 юли с 13%.

„След шоковото повишение на енергията ще се повишат и цените във всички сектори, защото пазарът ще реагира превантивно на изненадващия скок на цената на тока. Няма отрасъл, в който да няма енергия”, поясни Данев.

По думите му най-енергоемка е металургията, предаде БНР. „Цената за гражданите се увеличава с 13 на сто, за бизнеса – с 16 на сто. Това дългосрочно обрича цялото благосъстояние на населението”, допълни Данев. Той прогнозира съкращаване на производството, съкращаване на работни места, отказ от инвестиции, влошаване на търговския баланс, тъй като металургията е един от спонсорите на търговския износ.

В областта на енергетиката ние сме затворена система, няма конкуренция, а без конкуренция няма как да се свалят и цените, заяви Данев. По данни на БСК за периода 2015-2020 г. при сегашното развитие на ВЕИ цените ще нараснат с 58% за индустрията и със 113% за населението (за реална, а не субсидирана цена), предаде БГНЕС. До момента надбавките за зелена енергия е нараснала с 300%, за кафява енергия (на основата на когенерация) – със 170%.

„Повече от 10 години промените в енергетиката не са в подкрепа на технологичния прогрес. Отношението между крайно потребление на енергия към брутното вътрешно потребление се колебае между 46 - 50% при средно потребление на ЕС 65%. 2/3 от първичната енергия се ползва за производството на електро - и топлоенергия, загубите за преобразуване достигат до 70%”, коментира Данев.

 Според председателят на БСК договорите, които са подписани с някои централи, ги стимулират да повишават себестойността, защото те имат фиксирана тарифа на печалба.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ