Страните, в които си струва да се рискува с инвестиции през 2013 г.

Страните, в които си струва да се рискува с инвестиции през 2013 г.

Инвеститорите най-сетне имат готовност да рискуват повече и това ще е водещ мотив в поведението им през 2013 г., прогнозира „Ройтерс”, въз основа на мащабно собствено допитване.

МВФ обещава бавно, но все пак възстановяване на световната икономика. Проблеми с ликвидността на банките не се очертават, така че играчите на борсата не виждат смисъл да продължават да са в позиция „на изчакване” като влагат единствено в надеждните, но нискодоходни инструменти на развитите страни. Най-привлекателен за инвестиции отново ще е провереният алианс на развиващите се страни от БРИК. Но, съвсем не лоша доходност тази година могат да осигурят доскоро „катастрофирали” държави като Япония и дори някои средиземноморски страни. В основата на повечето прогнози за 2013 г. са предположенията, че Еврозоната ще съхрани целостта си, САЩ ще успеят да предотвратят надигащия се финансов срив, а икономиката на Китай ще избегне твърдото „приземяване”, пише още „Ройтерс”. И ако никой от водещите „нюзмейкъри” не подаде сигнал за тревога, който да повлече негативно и останалите, то има смисъл високорисковите операции да минат в настъпление. Но къде точно?

Надеждният БРИК

Допитване на „Ройтерс” показва, че инвеститорите продължават да вярват в четворката БРИК. Най-популярното направление за инвестиции си остава Китай, макар и много от икономистите да отбелязват, че времената на рекордната доходност там са отминали: например, през 2007 г., влагането на пари в индекса SPDR S&P China ETF, включващ акциите на 180 компании, се отплащаше с печалба над 100%. През 2013 г. обаче може да се пробва рискова инвестиция в друг индекс - Shanghai Composite, един от малкото ключови индикатори, останал на негативна територия през 2012 г. и изгубил около половината от максимума си през 2007 г. Той е фаворит на болшинството фондови мениджъри – две трети от тях в допитването на „Ройтерс” казват, че ще инвестират част от вложенията си именно в него. Средната прогноза за ръста му е около 17%.

Фондовите индекси на Бомбай (Sensex), Сан Пауло (Bovespa) и Москва (РТС) са също сред най-предпочитаните в анкетата на „Ройтерс” с прогнози за ръст между 14-15% през 2013 година. Още повече, че никой от тях не попада в петицата на страните с най-добри показатели през изминалата година. Всички те завършват 2012 г. на плюс, но като цяло изостават от по-безопасните развити пазари като Уол стрийт и Франкфурт например, които демонстрираха добър двуцифров ръст.

Япония и Средиземноморието

Сред приоритетните направления за инвестиции през тази година ще се нареди и японският индекс Nikkei, предвиждат още изводите от допитването на „Ройтерс”. Победата на Либерално-демократическата партия на парламентарните избори в страната би трябвало да подпомогне възстановяването на икономиката като се има предвид обещанието на управляващата партия да обяви война на дефлацията и да засили натиска си върху централната банка. Според председателя на Goldman Sachs Asset Management Джим О'Нийл, пазарът на японски акции ще покаже отлични резултати през тази година: „На борсата битува широко разпространено мнение, че ако йената отслабне, инвеститорите ще искат да влагат в експортно ориентирани компании от индекса Nikkei”.

Друго изгодно предложение за рискови инвестции се очаква да станат проблемните страни от средиземноморския регион, и по-точно Испания и Италия, които получиха обещание за подкрепа от ЕЦБ. Експертите отбелязват стабилния прогрес на правителствата в провеждането на по-строга бюджетна и банкова политика. През 2012 г. италианските акции нараснаха до 10%, докато испанските едва успяха да излязат на зелено. С това само станаха по-привлекателни и 50% от анкетираните фондови мениджъри, които планират да инвестират в развита Европа, смятат да изберат именно проблемната периферия. „Европейските активи ще нанесат ответен удар”, твърди финансовият стратег на Societe Generale Ален Бокобза, който през 2013 г. смята да заложи на инвестиции в компании от EuroSTOXX 50 срещу S&P 500 и на испанския дълг вместо германските книжа с нисък риск.

Черният кон

Обещаваща в това отношение за предстоящата година е Венецуела заради разрастващите се слухове за замяна на тежко болния президент Уго Чавес или дори предсрочни избори, които е възможно да издигнат на власт опозиционния лидер Енрике Каприлеса.

Инвеститорите с екстремален дух могат също така да се пробват в страни от Африка и Близкия Изток, съветва още „Ройтерс”.

Интересна печеливша позиция може да стане и Ирак, който едва сега дава признаци на възстановяване след свалянето на Садам Хюсеин от власт. По прогноза на Световната банка за 2013—2014 г. иракската икономика ще демонстрира максимален ръст сред всички страни в размер на 25,4%. Местната фондова борса е една от най-малките в региона с обща капитализация от 4 млрд. долара. Но серията от първично публично предлагане на телекомуникационни компании, която ще стартира тази година, ще увеличи неколкократно местния фондов пазар.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ