Строителството на небостъргачи предизвиква финансови кризи

Строителството на небостъргачи предизвиква финансови кризи

Налице е "нездравословна връзка" между строителството на небостъргачи и последващите финансови катастрофи, според Barclays Capital. Примери за това са Емпайър Стейт Билдинг, построен докато Голямата депресия е в ход и най-високата в света сграда Бурж Халифа, строена малко преди Дубай да започне да фалира, предава BBC.

В момента Китай е най-големият строител на небостъргачи, заяви банката. Индия също има 14 небостъргача, които са в процес на изграждане. "Често най-високите сгради в света се дължат на бум в строителсквото и отразяват широкото неправилно разпределение на капитала и предстояща корекция на икономическата среда", според анализаторите на Barclays Capital. Банката отбелязва, че първият небостъргач в света, Equitable Life в Ню Йорк е завършен през 1873 г. и съвпада с пет години на рецесия. Той е бил разрушен през 1912 година.

Други примери включват Willis Tower (който е бил известен като Sears Tower) в Чикаго строен през 1974 г., по вдвремето на „нефтения шок“ и когато фиксирания курс на американския долар към златото пада. Petronas Towers в Малайзия е друг пример, построен през 1997 г., което съвпадна с Азиатската финансова криза. 27-етажната „Антилия“, новопостроена резиденция на председателят на Reliance Industries Мукеш Амбани е открита в Мумбай на 19 октомври, 2010.

Тя представлява 27-етажен дом на индийското семейство в Мумбай, който се смята, че ще бъде най-скъпият в света."Днес Индия има само два  небостъргача с височина над 240 метра, но през следващите пет години, възнамерява да завърши 14 нови небостъргачи", според Barclays Capital. Откритието за връзката между небостъргачите и кризата може да породи загриженост за лондончани, които в момента наблюдават изграждането на бъдещата най-високата сграда в Западна Европа, наречена Shard.

Инвеститорите обаче трябва да са най-загрижени за Китай, който в момента изгражда 53% от всички високи сгради в света, заяви банката. В отделен доклад, JPMorgan Chase заяви, че китайският пазар на имоти може да се срине с 20% в по-големите градове на страната в рамките на следващите 12-18 месеца.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ