Строителството на „Южен поток“ може да започне през тази година (допълнена)

Строителството на „Южен поток“ може да започне през тази година (допълнена)

Реалното строителство на газопровода на „Южен поток“ може да започне през тази година. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на подписването на споразумения за безвъзмездна помощ по Международен фонд "Козлодуй" за финансиране на три високоприоритетни проекта.

„Спазвайки европейските норми, тъй като сме държава - членка на Европейския съюз, считам, че през тази година реално може да започнем изграждането на проекта „Южен поток”, коментира Стойнев.

„Освен, че ще гарантира сигурност на доставките на природен газ, [проектът] ще даде стимул и на българската икономика. Създават се хиляди работни места, ще мине през най-бедния регион на Европа, а именно Северозападна България. Очакванията са от хората, български фирми, българските кметове, колкото се може по-бързо да достигнем договореност, но всичко зависи от начина, по който се споразумеят Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер и руският енергиен министър Александър Новак, че да имаме проект, който, наистина да спазва европейските правила”, заяви Стойнев.

„Г-н Йотингер и Новак имат среща днес, на която трябва да уточнят регулаторната рамка на Южен поток. На 15 януари имаше среща в Брюксел и желанието на държавите членки е ЕК да бъде водеща, а не всяка страна да преговаря с руската страна. Не съм убеден, че това, което постигахме с „Газпром”, ще бъде постигнато и от други страни членки. Важно е ЕК да поеме отговорността си в преговорите, а не да бъде наблюдател. „Южен поток” ще гарантира сигурност на доставката на природен газ за България, а фактът, че няма да преминава през толкова държави, ще доведе до намаление на цената на природния газ за България”, заяви още Стойнев.

В енергийното министерство днес бяха подписани догори между Международен фонд „Козлодуй" и Европейската банка за възстановяване и развитие на обща стойност 34,5 млн. евро. С парите ще бъде закупена нова техника за „Мини Марица-изток" 2, за електроенергийния системен оператор и ще бъде подпомогната енергийната ефективност в обществени сгради и газификация на някои общини.

На 4 декември 2013 г. ЕК обяви, че двустранните договори на страните участващи в „Южен поток“, включително и България, не отговарят на изискванията на Брюксел. Еврочиновниците се запознали с двустранните договори, върху които се крепи „Южен поток" и са стигнали до извода, че документите противоречат на европейското законодателство. Според ЕК преговорите трябва да бъдат предоговорени. Говорителят на еврокомисаря Йотингер поясни, че Брюксел няма да спира строителството и че ще направи окончателна оценка, когато газопроводът бъде изграден и пуснат в действие. Тогава биха били предприети наказателни процедури, ако не е спазен принципът за свободен достъп, ако цените за пренос на гориво не се определят от независим орган и ако производителят и доставчикът на гориво не са различни от собственика на газопровода. Малко по-късно през същия месец бе постигнато споразумение Европейската комисия да бъде водеща в преговорите с Русия по изграждането на газопровода "Южен поток".

На 15 ноември 2012 г. България подписа окончателно инвестиционното решение за строителството на газопровода „Южен поток”, който ще минава през нашата страна. На 31 октомври тази година беше направена и първата копка на нашата територия. Според предварителните разчети проектът у нас ще струва над 3 млрд. евро.

Договорът за „Южен поток” бе обвързан с едно много важно за българите споразумение - нов договор за доставка на природен газ между „Газпром” и „Булгаргаз”. След бурни преговори страната ни се договори да бъдат премахнати и тримата посредници, така че България да получава руски газ пряко.

Морската част на „Южен поток” ще започне от руската компресорна станция „Русская” и ще достига до бреговете на България. Строителството на участъка ще струва около 10 милиарда евро. От България ще има четири сухопътни разклонения – към Сърбия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Унгария, Словения и Италия. Стойността на проекта ще бъде около 8,6 млрд. евро. Общата проектна мощност на „Южен поток” е 63 милиарда куб. метра. Очаква се газопроводът да бъде въведен в експлоатация до 31 декември 2015 г.

Междувременно, по-късно днес официлно бе съобщено, че Новак и Йотингер са се договорили да бъде създадена обща работна група за обсъждане на всички технически въпроси, свързани с проекта "Южен поток".  Споровете около обекта се породиха след като в края на миналата година ЕК излезе с официално становище, че  споразуменията между Русия и шест страни от Европейския съюз, сред които и България за изграждането на "Южен поток" не съответстват на европейското законодателство и по-точно на изискванията от Третия енергиен пакет, според които производителят на енергия не може да бъде и доставчик.  Тогава Европейската комисия препоръча на държавите по трасето на газопровода  да предоговорят споразуменията си с Москва, защото в противен случай са заплашени от наказателни процедури.
Комисията предложи предоговарянето да бъде извършено на двустранна основа, но беше в готовност да окаже необходимото съдействие на държавите членки. Впоследствие самите те поискаха  Брюксел да оглави преговорите. България упълномощи писмено еврокомисар Йотингер да я представлява в преговорите за разрешаване на противоречията. На този етап позицията на руската страна е, че споровете трябва да бъдат решени въз основа на международното право, а не на европейското законодателство.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ