Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Студентка от Пловдив спечели националния конкурс „Стажът – първа стъпка в моята кариера“ и посещение в Европейския Парламент
Мирослава Маринска, стажант в УниКредит Булбанк в Пловдив, спечели първа награда в националния конкурс за есе на тема: „Стажът – първа стъпка в моята кариера”, организиран от Съвета на жените в бизнеса. Конкурсът е част от Националната стажантска инициатива на Съвета под патронажа на евродепутата Ева Паунова, която връчи лично призовете в състезанието. Специален гост на цермонията по награждаването беше кметът на София Йорданка Фандъкова.
В конкурса на Съвета с голям интерес се включиха десетки стажанти от цялата страна. Журито, съставено от членовете на Борда на Съвета, избра петима финалисти: Борис Акалиев (стажант в Мтел), Виктория Радева (Джуниър Ачийвмънт България), Ивиана Младенова (ЧЕЗ България), Мирослава Маринска (УниКредит Булбанк), Янита Симова (Астра Зенека).
„Както в живота, така и в професията, първите стъпки са изключително важни. И стажът е една такава решаваща първа стъпка, която дава крила на един млад човек, позволява му да навлезе в света на бизнеса, да получи достатъчно подкрепа и шанс да докаже своите качества и възможности. През тази година Националната стажантската инициатива на Съвета на жените в бизнеса в България даде възможност на 1200 млади хора да направят тази първа и най-важна стъпка в кариерата си “, заяви д-р инж. Боряна Манолова, председател на Съвета на жените в бизнеса и главен изпълнителен директор на Siemens България. „Есетата, които получихме за участие в конкурса „Стажът – първа стъпка в моята кариера“, бяха толкова разнолики, колкото са и самите участници. Докато едни преливаха от типичния за младостта ентусиазъм, в други прозираше не толкова симпатичното лице на отрезвяването, дори разочарованието от сблъсъка с реалността”, отбеляза д-р инж. Манолова. Тя обяви, че през следващата година Националната стажантска инициатива „Оставаме в България“ ще бъде продължена с конкурс за проекти в две направления: „Екология и градска среда” и „Иновации и технологии“.
„Бизнесът и институциите трябва да вървят ръка за ръка в осигуряването на възможности за развитие на младите хора. Това е успешният модел, който ще създаде среда и стимул за реализация в България.“, каза Ева Паунова. Тя сподели, че също е правила стажове в различни компании и и институции, което й е дало възможност да събере приятели и съмишленици за дългосрочни каузи, които сега защитава като евродепутат.
„В екипа ми винаги привличам и много млади хора, които дават полезни насоки какво трябва да се прави. Столична община с удоволствие също би се включила активно със свои стажанти в следващата инициатива на Съвета. Можем да предложим възможности за стаж в сферите на зелени системи, транспорт, технологии и т.н. Националната стажантска инициатива на Съвета на жените е проект, който дава възможност на образовани млади хора да приложат наученото на практика в реална работна среда.“, каза Йорданка Фандъкова.
Победителят и останалите финалисти ще се срещнат с Ивайло Калфин, заместник министър-председател на България и министър на труда и социалната политика. Те получават и покана за допълнителен стаж в подходяща за техния профил и кариерно развитие компания от Съвета. Виктория Радева е отличена със специална награда – възможност за участие в организацията на международната конференция Global Women Leaders‘ Forum, която се организира от Съвета през следващата година в България под патронажа на UNESCO и на генералния директор на UNESCO Ирина Бокова. Всички финалисти ще бъдат поканени в менторската програма на Нестле България.
Есетата бяха оценявани според професионално подбрани критерии, сред които мотивация за кариерно развитие, за работа в България, яснота на изложението, оригинален подход и др.
„Компаниите от Съвета на жените в бизнеса всяка година приемат над 1200 стажанти, като около 25% получават възможност за постоянна работа след приключване на стажа”, обяви Ваня Кънева, директор Човешки ресурси на ЧЕЗ България. Националната стажантска инициатива на Съвета е програмата в България с най-широкия профил на възможности за стаж във всички икономически сектори у нас - финанси, енергетика, здравеопазване, производство, високи технологии, услуги и т.н. Целта на инициативата е подкрепа за млади специалисти и таланти да реализират потенциала си в България.
Конкурсът за есе под патронажа на евродепутата Ева Паунова поставя началото на поредица инициативи на Съвета, насочени към младите хора на България – студенти и ученици в български и чуждестранни учебни заведения. Специално за проекта беше направен виртуален бадж „Оставаме в България“, който всеки стажант или компания, желаещ да покаже съпричастност към идеята, може да добави в профилната си снимка във фейсбук чрез: https://www.picbadges.com/t/0dxu1FG0
Според анализ на членовете на Съвета значителен брой млади хора имат желание да се развиват в България. Изследване сред стажанти от тази година показва, че стажантите от поколението Z приемат предизвикателствата, но винаги са готови за нов „start-up”. За тях основни мотивиращи фактори са постигането на баланс работа – личен живот, развитие в професионалната сфера и постигането на сигурност и стабилност. Държат на свободното време и интересите си. Стажантите от поколението Z учат по различен начин – не абстрактно-логически, а по-скоро интерактивно. Лоялни са, но и по-недоверчиви. Обичат избраната професия. Имат позитивно отношение към компанията и хората, които им дават възможности да се изявят. Много държат на менторите и наставниците си и достъпът до прекия ръководител е важен мотивационен фактор. Търсят подкрепа, имат нужда от екипни умения, изискват ясни и изпълними задачи и желаят да се чувстват оценени.
Съветът на жените в бизнеса в България е най-голямото сдружение с нестопанска цел в обществена полза у нас с фокус върху насърчаване на професионалното развитие на жените. В организацията членуват 50 водещи мениджъри и представители на компании и организации у нас и фирми с общ годишен оборот от 7.1 млрд. лева, което представлява близо 9% от БВП на страната. В компаниите, които управляват членовете на Съвета, работят около 23 000 служители в над 1000 офиси в цялата страна. Сред целите на Съвета са разпространяване на добрите практики и програми за насърчаване на професионално развитие на жените в малкия и среден бизнес и израстването им в мениджърските позиции; развитие и утвърждаването на професионалните ценности в гражданското общество, образованието, науката, културата, техниката и технологиите; подкрепа за младите специалисти и таланти да реализират потенциала си в България.
Повече информация за дейността на Съвета на жените в бизнеса търсете на: www.womeninbusiness.bg/ www.facebook.com/CouncilWBB
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.