Събираемостта на дългове се увеличава

Събираемостта на дългове се увеличава

По-висока активност в плащането на задълженията си показват българите през месец юни спрямо предходния май. Това сочи индексът на събираемостта (ИНС) на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ). Цифровият показател следи промените в тенденциите в задлъжнялостта на домакинствата от месец януари 2010 г., когато е фиксиран условно на 100 пункта.

През юни ИНС се равнява на 121,9 пункта, което е с 2,6 пункта повече в сравнение с май и с 5 пункта над нивото му през юни 2011 г.. Това, според анализаторите от АКАБГ, се дължи на по-високата сезонна заетост през лятото в комбинация с липсата на сметки за парно и по-ниските такси за електричество.

„Лятото е изключително активно за туристическия бранш в страната. През този сезон се отварят временни работни места, което логично води и до ръст в събираемостта. Тъй като работещите на морето, например, са предимно млади хора, лятото се отразява благоприятно преди всичко на тяхната финансова стабилност. За юни ние отчетохме с около 23% по-висок ръст в събираемостта на дълговете на хората до 30 години в сравнение с тази на по-възрастните”, обясни Райна Миткова-Тодорова, председател на АКАБГ.

Покачването на събираемостта на дълговете на хората за година е позитивен знак в няколко насоки. От една страна, това говори за цялостно стабилизиране на икономиката и на приходите на хората. От друга, по-активното покриване на задълженията говори за растящата финансова култура на хората. Според АКАБГ времената, в които много българи вземаха прибързани и неразумни решения за кредити, които не могат да изплащат, вече са минало. Затрудненията в покриването на задълженията и лишаването от основополагащи неща за известен период от време накара хората да правят внимателен и прецизен план на приходите и разходите си, коментират от асоциацията.

Все пак лятото е нож с две остриета по отношение на кредитния пазар, предупреждават от АКАБГ. Продължава тенденцията в натрупването на задължения по потребителските кредити – при 25% през май този тип дългове са нараснали с допълнителни 3% през юни, което в рамките на месец представлява сериозен ръст. Потребителските кредити имат сериозно оскъпяване и често подлагат финансовата стабилност на дадено домакинство на риск. Специалистите от АКАБГ съветват прибягването до такъв тип задължение да става само след внимателно обмисляне на всички плюсове и минуси. Причината за нарастващите задължения по потребителски заеми в конкретния случай се дължи на решението на хората да предприемат сезонни дейности като ремонти, например. Все още има и случаи на изтегляне на потребителски кредит за лятна почивка.

По отношение на междуфирмената задлъжнялост се наблюдава не толкова позитивна тенденция. Ръстът на лошите кредити се дължи именно на покачването на фирмените заеми. Една от причините напоследък е покачването на цените на горивата. Все повече компании изпитват затруднения и правят опити за преструктуриране на дейността си. Онези, чиято дейност е тясно свързана с потреблението на гориво, все по-често съкращават персонала си, за да се справят с разходите, като обикновено това са малки и средни предприятия, посочват от АКАБГ. От асоциацията съветват собствениците на малък и среден бизнес да следят много внимателно всички приходи и разходи и добре да премислят за кое задължително трябва да се харчи и от кое може да се спести.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ