Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Три от антикризисните мерки договорени
Правителството, работодателите и синдикатите постигнаха съгласие за три пакета мерки от програмата, която цели да подкрепи бюджета, за да не стигне до голям дефицит, и икономиката, за да преживее кризата. На сбирката за известно време беше и премиерът Бойко Борисов. Той призова трите страни в диалога да намерят съгласие в името на 8 млн. български граждани, за да се излезе от кризата и да се запази жизнеспособността на икономиката ни.
Според правителствената пресслужба договорените мерки ще донесат още 230 млн. лева в бюджета до края на годината.
Първият пакет мерки са данъчни. Индивидуалните печалби от хазартни игри ще бъдат обложени с 10-процентен данък, което ще доведе до 80 млн. лева допълнителни приходи в бюджета до края на тази година. Не е ясно как ще се облагат предметните печалби. Ще се облага не печалбата, а оборотите на застрахователните дружества, от което би трябвало да се влеят в бюджета около 100 млн. лева допълнително. Всички дружества ще внасят авансово корпоративен данък по коефициент 1,1, а не 1, както е в момента. Промяната на авансовите вноски се очаква да донесе 50 млн. лв. в бюджета.
Вторият пакет мерки е подобряване на финансовата дисциплина. Министерството на финансите ежемесечно ще публикува подробни данни за изпълнението на приходната и разходната част на бюджета и анализ към тях, както и салдото по ДДС. Ведомството на Симеон Дянков ще оповестява движението на външния дълг и данни за състоянието на фискалния резерв, придружавана от разбивка на наличностите в него. На всяко тримесечие министерството ще предоставя баланс и отчет за приходите и разходите на предприятията с преобладаващо държавно участие.
Третият пакет е за пазара на труда. Те са свързани с повишаване мобилността на работната сила чрез създаване на система за наблюдение и разпределение на квалифицирани работници и служители на секторно или териториално ниво; увеличаване от 45 на 90 дни в рамките на една календарна година на срока, за който работодателят възлага временно извършването на друга работа в същото или друго предприятие; ограничаване достъпа до пазара на труда на работници от трети страни, с изключение на висококвалифицираните; създаване на механизми за намиране на първа заетост на младежи, завършващи училище; въвеждане на законова регулация, гарантираща лоялна конкуренция и недопускане изкривяване на пазара чрез оказване на монополен натиск върху доставчиците на стоки и услуги, съобщи правителствената пресслужба.
Останалите мерки, за които се говореше - повишаване на ДДС с 2% до 22%, не са приети или отхвърлени окончателно. Социалните партньори ще продължат дискусията в понеделник.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.