Турция - лидер в сделките по придобивания и сливания в Централна и Източна Европа

Турция - лидер в сделките по придобивания и сливания в Централна и Източна Европа

Турция - лидер в сделките по придобивания и сливания в Централна и Източна Европа

Близо 17% спад регистрират сделките по сливания и придобивания на пазара в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) през 2014 спрямо предходната 2013 година. Това сочат данни от  годишното изследване на М&A Барометъра на международната консултантска компания Ernst & Young (EY)

България не се отличава от общата тенденция, като реализираните сделки са общо 60 – значително по-малко спрямо 2013. Размерът на М&A пазара в ЦИE също бележи спад, макар и само с 2,4%. Така стойността на общия обем сделки се равнява на 38,5 млрд. щ. дол.

Няма изненади при страните пионери. Турция, Чехия и Полша споделят за втора поредна година първите места в класацията, реализирайки сделки на стойност съответно 12,3 млрд. щ. дол. - Турция; 7,9 млрд. щ. дол. - Чехия и 6,4 млрд. щ. дол. - Полша.

По-малко чужди инвеститори

Подобно на миналата година, през 2014 преобладават множество сделки от местен характер - при 54% от всички сделки в ЦИЕ, продавачът и купувачът са от една и съща държава. Тази тенденция е най-силнас в България – 67%, а също и в Унгария - 61%, Хърватска, Полша и Турция по 56%.

Чехия отбелязва най-голям брой изходящи сделки – 33 (става въпрос за сделки, реализирани от чешки инвеститори в други страни). Що се отнася до входящите сделки или тези, които са привлекли чужди инвеститори, те са най-много в Словения - 57%, Словакия - 50% и Гърция - 41%.

И въпреки че през 2014 чуждите инвеститори са много по-малко спрямо инвестициите от местен характер, най-активните страни-инвеститори традиционно остават САЩ с 69 сделки, Германия с 46 и Великобритания с 38.

Стратегически или финансов инвеститор?

Както през 2013, така и през 2014 повечето от сделките в региона (67%) са реализирани от стратегически инвеститори - това са дружества със сходна дейност на компанията, която придобиват. Първенци по стратегически инвестиции са Гърция с 91%, Словения с 87% и Турция с 85%. Изключение от тенденцията са България и Румъния, където повечето сделки, съответно 58% и 53%, са чисто финансови – т.е. целта на сделката е придобиване на дадена компания с цел печалба при последваща продажба.

Най- атрактивните сектори през 2014

ИТ секторът е най-активната целева индустрия през 2014, която успява да реализира 206 сделки и 16% от всички сделки в региона на ЦИЕ. Придобиването на българската компания Телерик от Progress Software за 263 млн. щ. дол. e втората по големина сделка в сектора през годината. Първа в класацията е сделката по придобиването на румънската компания за видео технологии LiveRail Inc. от Facebook за 500 млн. щ. дол.

Производственият сектор успява да осъществи 155 сделки през 2014. Най-големите сделки за годината са придобиването на чешката Evraz Vitkovice Steel a.s. от базираната във Великобритания Marinley Holdings за 287 млн. щ. дол., продажбата на българския Булгартабак от Livero Establishments за 178 млн. щ. дол., придобиването на турската компания Paşabahçe от ЕБВР за 158 млн. щ. дол. Секторът на услугите затваря 120 сделки през 2014. Средният размер на сделките с оповестена стойност е 14 млн. щ. дол..

Очакванията за M&A пазара в България през 2015

„Българските фирми все повече ще търсят възможности за растеж посредством стратегически и финансови инвеститори,“ коментира Ангел Келчев, мениджър в отдел „Консултации по сделки“ в EY България. „Наблюдаваме активизиране на местни играчи, които все повече започват да оценяват сливанията и придобиванията като важна част от стратегията им за фирмен растеж. Трудно е обаче да прогнозираме колко от тези възможности ще се превърнат в реални сделки. Голяма част от малките и средни семейни предприятия в страната със сериозен потенциал за бъдещо развитие още са резервирани към проактивен инвеститорски интерес и търсят такъв, когато са налице сериозни проблеми. Очакваме обаче това да се промени вследствие на изключително високите налични нива на кеш у регионалните и глобални инвеститори.“, допълва той.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

M&A Барометърът на EY събира, отчита и анализира публично оповестена информация, публикувана от реномирани бази данни като DealWatch, mergermarket, Capital IQ, Zephyr, както и от собствена база данни на EY. Данните са обработени за 11 страни от региона на Централна и Източна Европа: България, Чехия, Хърватска, Гърция, Унгария, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения и Турция. M&A активностите включват не само затворени вече сделки, но и нови и наскоро обявени сделки между частни компании. Анализът изключва: придобивания на миноритарни дялове от страна на мажоритарни акционери, сделки от капиталовия пазар, придобивания на лицензи, споразумения за съвместни предприятия (joint ventures), инвестиции на зелено иприватизационни сделки.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ