Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Търсенето на 5-годишни ДЦК надхвърли двойно предлагането
Търсенето на 5-годишни български държавни облигации надхвърли над два пъти предложеното от Министерството на финансите (МФ) количество за продажба на проведения днес аукцион.
Участниците подадоха поръчки в размер на 110,05 млн. лв., при предложени от емитента 50 млн. лв. Коефициентът на покритие на емисията достигна 2,20, като това е най-високата стойност на проведените три аукциона за тази емисия от началото на 2012 г. Среднопретеглената годишна доходност за одобрените 50 млн. лв. е 3,83% и илюстрира трайно установената стабилност в средносрочната част на дълговата крива по българския суверенен дълг.
Предлагането на облигации в този матуритетен сегмент в максимална степен отговаря на очакванията на участниците на пазара на държавен дълг. Анализът на инвеститорската база показва водеща позиция на банките, които придобиват 35% от одобрения номинал, следвани от пенсионните фондове - 32% и застрахователни дружества - 10%.
Отчетливата тенденция за висок интерес при ниска цена на финансиране на централното правителство кореспондира с изводите, представени в Европейската икономическа прогноза на Европейската комисия. Съгласно тези заключения, строгата бюджетна дисциплина на България успешно допринася за подобряване на фискалната позиция на страната, благодарение на навременните мерки за консолидация на структурния дефицит, предприети и стриктно следвани от правителството в края на 2010 г. и през цялата предходна година, изтъкват от МФ.
На фона на продължаващата нестабилност в Еврозоната, дължаща се на политическата обстановка в няколко държави-членки, както и задълбочаващата се негативна тенденция на някои от най-големите дългови пазари в Европа, България затвърди позицията си на основен фактор на стабилност в региона. Тази позиция намери непосредствено отражение в независимата оценка, дадена от участниците в проведения аукцион за продажба на средносрочни държавни облигации. Въпреки опасенията за възможни негативни сценарии за бъдещето на единната европейска валута, цената на българските държавни ценни книжа остана премиална, а интересът към тях бе отново изключително висок, подчертават от МФ.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.