Русия учудена от високата цена на газа у нас

Русия учудена от високата цена на газа у нас

Русия учудена от високата цена на газа у нас

Има голяма разлика между цената, по която “Газпром” доставя газ в България и реалните цени, които плащат промишлените предприятия и битовите потребители на вътрешния пазар. Това заяви първият вицепремиер на Русия Виктор Зубков след срещата си с Бойко Борисов днес.

Той пристигна на посещение, договорено в края на миналата седмица по телефона между руския премиер Владимир Путин и министър-председателя Бойко Борисов.

„Не мога да гарантирам, че цифрите са абсолютно точни, но средната цена, по която доставяме газ на България е 339 долара за 1000 куб. метра. А вътре в страната, битовите потребители после плащат по 576 долара за 1000 куб. м., промишлените – по 472-501 долара, като при неравномерна консумация цифрите достигато до 519-576 долара за 1000 куб. м. газ. Това са едни много високи цени!”, коментира Зубков. Въпреки това, в разговорите си с Борисов той е поел ангажимент да разговаря с Путин дали Русия може да разгледа възможности за корекции на цените.

На свой ред премиерът благодари на руската страна, че ще предостави официални данни за цената, на която „Газпром” ни доставя синьо гориво. После съобщи, че е възложил до следващата сряда директорът на „Булгаргаз” Димитър Гогов да му докладва откъде идва разликата в тарифите. “Възложил съм да ми направят проверка и ако не ми я направят коректно, ще вкарам ДАНС да проверява”, обяви още Борисов.

Съдбата на АЕЦ „Белене” беше един от основните поводи за спешната визита на Зубков у нас. Цената на проекта за втората атомна центала трябва да бъде намалена поне с 40%, да се фиксира краен срок и определената днес цена да е същата и след 7 години, съобщи позицията си по въпроса премиерът Борисов. Според него изграждането на централата трябва да струва максимум 6-7 млрд. евро.

В пътната карта на този проект много ясно са определени задачите на двете страни, а именно преструктуриране на проекта, точна цена за след седем години, когато трябва да е пусковият срок, точна формула на кой и как ще се продава енергия, както и как ще се извършва финансирането по етапи, обясни още премиерът.

 “Надявам се до септември да имаме резултат, водим интензивни разговори, включително и с еврокомисаря Йотингер, разговарях и със сръбския премиер за тяхното миноритарно участие в проекта“, допълни Борисов.

"Документите за осъществяването на проекта са готови и по оценка на експертите, които се занимават с изработването на този проект става въпрос за най-добрия проект в целия свят. Тук е постигната най-високата степен на сигурност на обекта“, обясни от своя страна и Виктор Зубков.

По време на днешната среща подробно са обсъдени и въпросите, свързани с“Южен поток“. “Основното, около което се обединихме е, че двете страни потвърждават високата си готовност да продължат дейността по осъществяването на този проект. Това е един изключително мащабен проект“, отбеляза Зубков.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ