Финансовият министър официално зачеркна допълнителните 2% данък и декларирането на служебни разходи над 700 лв.

Финансовият министър официално зачеркна допълнителните 2% данък и декларирането на служебни разходи над 700 лв.

Отпаднали са двете най-спорни и бурно обсъждани в общественото пространство в последните седмици промени в данъчни закони - за допълнителният данък от 0 до 2% върху доходите, който общините да определят и събират по своя преценка и за декларирането на използването на служебни активи над 700 лева за лични нужди. Това съобщи финансовият министър Владислав Горанов преди заседанието на Тристранния съвет днес.

"Няма да предлагаме общините да провеждат своя данъчна политика върху доходите. Изпратих актуализиран вариант за промени в закона за облагане на доходите, защото се прецени, че идеята не е приемлива мярка”, заяви той. "Начинът, по който се проведе дебатът и масовото становище, че не се приема като мярка, независимо че съм готов да водя дебат дали има икономическа рационалност в това, ме въздържа да правя такова предложение към правителството. В този смисъл правителството няма да предлага такова решение", коментира Горанов. Допълнително, идеята не е срещнала подкрепа и от страна на самите общини. "След като местнит власти нямат желание вземат никакви икономически решения и да повдигат този дебат, аз също нямам никакво намерение повече да го правя.", поясни Горанов. Той обаче категорчно подчерта, че не е съгласен с вариант, при който да отчислява процент от държавните приходи от данък общ доход за хазните на общините. "Не мога да лиша от приходи държавния бюджет, нито да вдигам дефицита, за да отчислявам за общините от сегашния данък обощ доход", заяви Горанов.

Заради надигналата се съпротива, финансовото министерство е премахнало и предложението  в промените на закона за ДДС да отпадне въвеждането на 700 лв. праг за данъчен кредит.  Предложението предвиждаше работодателите да обявяват пред НАП използването на служебни устройства и коли от служителите им за лични нужди на стойност над 700 лева. При липса такава декларация, поправката въвеждаше правото на НАП да искат обратно използвания данъчен кредит.

"Прагът от 700 лв. е нисък, вероятно ще се върви към такъв от рода на 35 - 50 000 лв. Имаме още седмица, докато внесем проекта в МС. 95% от новите автомобили са регистрирани на фирми и така се губи голям приход за бюджета, вероятно десетки милиони левове. Най-вероятно ще се върви към един плосък коефициент за автомобили и служебни вещи и имоти, който ще бъде без облагане.", обясни Горанов и даде пример, че в други държави от ЕС, този коефициент е 50%, но подчерта, че "не иска да предрешава размера, който е предмет на дебат".

По време на заседанието на Тристранния съвет, собственикът на "Тандем" Кирил Вътев предложи да се даде право на производителите на храни да даряват 0,5% от оборота си и с дареното да намаляват общия си оборот. "Наистина не е нормално да бъде по-изгодно да се бракува храна, вместо да бъде дарявана. Аз обаче въря по-скоро в посока затягане на режима при бракуването и и премахване на данъчния кредит при него", заяви министър Горанов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ