Цените на имотите у нас с най-голям ръст в ЕС

Цените на имотите у нас с най-голям ръст в ЕС

През четвъртото тримесечие на 2015 г. цените на имотите у нас са нараснали с 3,1%, което представлява най-големият тримесечен ръст в ЕС. На годишна база ръстът е от 4 на сто, показват данни на европейската статистическа служба „Евростат”.

През последните три месеца на миналата година цените на имотите в ЕС са се запазили без промяна, а тези в Еврозоната са нараснали с 0,2%. На годишна база ръстът е съответно 3,8% и 2,9%.

През четвъртото тримесечие на 2015 г. в сравнение със същия период на 2014 г. най-силен ръст на цените на жилищата е регистриран в Швеция (14,2%), Унгария (10,3%) и Великобритания (7,1%), а най-силен спад - в Хърватия (-2,1%), Италия (-0,9%) и Кипър (-0,6%).

Като цяло тенденциите за пазара на имота през настоящата година са за ръст на цените и търсенето. От началото на годината продажбите на имоти в София са нараснали почти двойно, спрямо същия период на миналата година. Цените на жилищата ще поскъпнат до 10% през 2016 г., но въпреки това се очаква ръст на сделките спрямо 2015 г., прогнозират брокери. Основният дял от пазара на недвижими имоти през 2016-та ще се формира от сделки с жилища в големите градове.

Променя се и профилът на купувача. Докато по време на кризата и годините след нея са се търсили имоти до 50 хил. евро и по-рядко до 70 хил. То в момента се наблюдава траен интерес при сделките до 100 и над 150 хил. евро.

През 2015 година все повече българи са предпочели да инвестират парите си в имоти вместо в банки. През 2016-та тази тенденция ще продължи. Поради няколко причини. Най-главната от тях е вече напълно неизгодността да се държат пари в банка поради падащите постоянно лихви по депозитите. В момента те са около 1 и под 1%. При покупка на имот и отдаването му под наем, най-консервативната доходност годишна е около 4%.

Според брокерите, българските купувачи трайно ще заместят чуждестранните на пазара на имоти през настоящата година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ