Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на суровините – новата заплаха за световната икономика
През 2010 г. цените на основните суровини се изстреляха до нива от кризисната 2008 г. даже и ги задминаха. Това е сериозна предпоставка за нови сривове в световната икономика, предупреждава сп. The Economist.
През изминалата година цената на петрола се изкачи до нива, близки до 100 долара за барел, а хранителните продукти достигнаха до най-високото си ниво от юли 2008 г. и се очаква да продължат да растат. Цените на медта скочиха със 17% от началото на ноември 2010 г. Освен това се увеличиха цените на захарта, памукът, стоманата, кафето, какаото и др.
По-високите цени на суровините действат като потребителски данък, прехвърляйки доходи от домакинствата и компаниите, които използват ресурсите, към компаниите и страните, които ги произвеждат. Тъй като производителите запазват по-голяма част от печалбите си от потребителите, по-скъпите суровини намаляват световното търсене, което може да доведе до ново зацикляне на глобалната икономика, посочва списанието
The Economist предупреждава световните сили да внимават с цената на петрола, тъй като през 70-те години на миналия век именно той докара световна рецесия.
Обвиненията за последната рецесия обикновено падат върху финансовата криза, но често пренебрегваме факта, че американската икономика се свиваше в продължение на почти цяла година преди рухването на инвестиционната банка „Лемън брадърс”. Според много икономисти, реалната причина е именно покачването на цените на петрола и суровините.
През седмицата Международната енергийна агенция също предупреди за бъдещите заплахи, които крие непрестанно растящата цена на петрола. Те съобщиха още, че за първи път в историята, Китай е преминл психологическата граница 10 млн. барела.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.