Централните банки започват да вдигат лихвите, за да овладеят инфлацията

Централните банки започват да вдигат лихвите, за да овладеят инфлацията

Индийската централна банка ще вдигне отново основната си лихва следващия месец, твърдят банкови специалисти от BNP Paribas и Standard Chartered Plc. Вчера банката вдигна лихвения процент за първи път от две години насам и по този начин започна борба с нарастващата инфлация в страната.

Инфлацията в Индия за февруари достигна 9,89 % на годишна база. Тези резултати заплашват икономиката на една от най-бързо развиващите се през последните 5 г. държави. Само за един месец инфлацията се е увеличила с 1,33%, което е много голям ръст, предупреждават специалисти. Той се усеща най-силно в хранителния сектор, което засяга директно крайния потребител.

Действията на индийската централна банка последваха тези на Австралия и Малайзия по-рано през март и на Норвегия и Израел от края на миналата година, предприети заради сигналите за възстановяване на световната икономика от рецесията.

Най-силна инфлацията се регистрира в Азия, тъй като регионът поведе глобалното възстановяване. Например потребителските цени в Китай нараснаха през февруари до 16-месечен връх, след като промишленото производство в страната се увеличи с 20,7% за първите два месеца на годината. В Индия промишленото производство през януари е нараснало с 16,7%, след като през декември отчете увеличение със 17,6%.

Централните банки на страните от Г-7 обаче засега са по-предпазливи и изостават с повишаването на лихвите. Това се дължи най-вече на по-бавното излизане от рецесията. Канада вероятно ще е първата страна от Г-7, чиято централна банка ще промени политиката си в това отношение, след като стана ясно, че основният индекс на потребителските цени неочаквано е нараснал миналия месец.

Г-7 е групата на седемте най-развити индустриални държави. През 1976 г. Канада се присъединява към групата на шестте най-развити страни: Франция, Германия, Италия, Япония, Великобритания и САЩ. Финансовите министри на тези държави се срещат няколко пъти в годината, дискутирайки икономически въпроси.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ