"Шумът на парите" предложи рецепта за падане на лихвите

Шумът на парите предложи рецепта за падане на лихвите

Една от причините за отлив на средства от фондовете са високите лихви по депозитите, които държавата трябва да помисли как да намали. Около тази теза се обединиха участниците в панела „Пазар на взаимни фондове” на организирания от Profit.bg финансов форум „Шумът на парите" днес.

Всички те призоваха за успокояване на депозитната война между банките. За целта Никола Янков, председател на СД „Експат Капитал”, предложи плаващ процент, който банките да заделят към Фонда за гарантиране на влоговете  според размер на лихвите по депозитите. Друг възможен вариант, който излезе на дневен ред, е увеличаването на задължителните минимални резерви на търговските банки в БНБ при депозити с по-високи лихви.

На свой ред участниците в панел „Капиталов пазар” също намесиха държавата,  като заявиха, че интерес към българския пазар би могло да предизвика листването на държавни дялове на борсата, което да даде пример на други компании. Всички те подкрепиха и тезата, че най-големият проблем на родния пазар е ликвидността.

„Чуждите инвеститори знаят много малко за нашия пазар и поради тази причина са предпазливи към него”, заяви Илиян Скарлатов, изпълнителен директор на KBC Securities. „Чужденците ни слагат в един кюп с Румъния и балтийските държави. Те чакат нас, ние чакаме тях и нищо не се случва. Инвеститорите ще се насочат към България, когато другите пазари поскъпнат. Важнтоо е да им обясним нашата макрорамка и да ги запознаем с характерните особености на икономиката ни, добави още Скарлатов.

Интеграция на регоналните пазари и умението на хората, които работят с инвеститорите да ги убедят, че след като турбулентните пазари в момента се успокоят, възвращаемостта от тях ще е много по-голяма. Това според участниците на форума е пътят към успеха на родния пазар, който по време на кризата е достигнал спад от 87% и е успял да възстанови едва 14%. По този показател се нареждаме на второ място сред най-пострадалите страни след Исландия. За сравнение, възстановяването на капиталовиян пазар в Румъния е почти 50%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ