"Южен поток" ще започне работа в края на 2015 г.

Южен поток ще започне работа в края на 2015 г.

Първата линия на газопровода „Южен поток” ще заработи в края на 2015 г. За това съобщи постоянният представител на Русия в Европейския съюз Владимир Чижов в интервю за РИА Новости. Той добави, че съглашенията за строеж на тръбопровода с отделните държави от ЕС не могат да бъдат отменени.

Основното препятствие пред нормалната работа на газопровода са правилата на Третия енергиен пакет на ЕС, който изисква отделно производство и дистрибуция на газ. Според приетите текстове държавите членки ще могат да избират между три различни предложения за отделяне на производството и доставката на електричество и природен газ от експлоатацията на мрежата за пренос: пълно отделяне на собствеността върху преносната инфраструктура; създаване на независим оператор на система (НОС); създаване на независим преносен оператор (НПО).

В момента ЕС обсъжда с Русия възможността да се направи изключение за прилагането на Третия енергиен пакет в случая с „Южен поток”. Европейските страни, които са сключили договори с „Газпром” за строежа на тръбопровода и транзитен пренос на газ (това са Австрия, България, Унгария, Гърция и Словения), вече предадоха на Еврокомисията пълномощията да преговаря по този въпрос.

Днес Българското министерство на околната среда и водите публикува одобрението на инвестиционното предложение за „Южен поток". Това се случва след положителното решение на Висшия експертен екологичен съвет по доклада за въздействие върху околната среда (Доклад за ОВОС) за морския газопровод „Южен поток" в България , взето на 24 януари 2014 г. Докладът за ОВОС заключава, че проектът няма да засегнe значително околната среда.

„Приемаме нашата отговорност за околната и социална среда много сериозно и направихме задълбочена и обстойна оценка на въздействието на проекта, за да сме сигурни, че тръбопроводът няма да навреди на природата. Докладът за ОВОС отразява това и аз съм доволен, че нашите усилия са оценени от членовете на Висшия експертен екологичен съвет.", коментира Олег Аксютин, Главен изпълнителен директор на „Южен поток транспорт", цитиран от КРОСС.

Докладът за ОВОС съдържа заключенията от проучванията на околната среда, културното наследство и социално-икономическата среда при строителството и експлоатацията на българския участък от морския газопровод „Южен поток", извършени от екип от български и чуждестранни експерти. Докладът описва потенциалното въздействие на проекта и съдържа над 200 мерки за защита, които „Южен поток транспорт" ще предприеме, за да гарантира, че проектът няма да оказва никакво значително въздействие.

След положителното решение на Министерството на околната среда и водите „Южен поток транспорт" ще предприеме следващите стъпки с цел да получи навреме всички необходими разрешителни за строителство, за да започне то в средата на 2014 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ