„Ислямска държава” заплашва световната икономика

„Ислямска държава” заплашва световната икономика

Състоянието на Еврозоната и влиянието на групировката „Ислямска държава“ върху доставките на петрол създават основните рискове пред световната и европейската икономика. Това заяви в интервю за БНР Клаудия Пансери, която се занимава с инвестиционните стратегии на една от водещите европейски банки.

По отношение на конфликта между Русия и Украйна, както и санкциите, които си размениха Русия и Европейския съюз, Клаудия Пансери е категорична, че все още е трудно да се оцени какъв ще бъде целият ефект. Факт е обаче, износът на европейските страни спада сериозно заради изострените отношения между Москва и Брюксел. В дългосрочен план обаче по-сериозен проблем може да се окажат петролните доставки, което ще удари сериозно световната икономика и по-специално Еврозоната.

Експертът не споделя масовата паника от ебола и не вижда дългосрочни ефекти върху нея.

Разпространението на ебола е повече шум, отколкото реален проблем. Вярно е, че инвеститорите се тревожат за различни аспекти като доставките и транспорта като цяло, но аз мисля, че към момента проблемът е овладян. По отношение на „Ислямска държава“ обаче има сериозни рискове, защото тя влияе върху петрола. Ако тя продължава да влияе върху източниците, това може да доведе до своеобразна катастрофа в сектора или поне до сериозно повишаване на цените, а това ще забави ръстът на икономиката в световен мащаб и най-вече в Еврозоната, защото ние сме близо до този регион”, обясни експертът.

По думите на Пансери, основните рискове пред световната икономика остават дефлацията и рецесията.

Основният риск пред растежа на световната икономика остава Еврозоната. Състоянието на икономиката й има огромен ефект върху останалия регион и САЩ. Мисля, че в Еврозоната липсват реформи. Ако търсим позитивен фактор – това е, че в момента виждаме обезценка на еврото спрямо долара, което е много важно за еврозоната. За голяма част от еврозоната водещ фактор на растежа е износът, а той се подпомага от по-евтиното евро. Докато има толкова голяма разлика в растежа между САЩ и еврозоната, еврото ще остане под натиск, което е позитивно в краткосрочен план и ще стимулира износа”, допълни Пансери.

Според нея, намаляването на нивото на дълга в Еврозоната трябва да отнеме повече време.

Някои страни в Източна Европа се справят много по-добре от Италия и Франция, какъвто е и случаят с България, подчерта Пансери.

„Проблемът на България обаче е отрицателният индекс на потребителските цени. Когато имате постоянна дефлация, печалбите на компаниите падат. България не е единствената страна със сравнително добри показатели. Чехия също е такава. Това, което е характерно за страните от Източна Европа, е, че те работят много с пазари от развиващите се страни и това ги доближава до Еврозоната. Парите се връщат в България, но не с темповете от миналото. Проблемът е с управлението. Липсва доверие в правителството, както и в регулаторната система. Регулациите за бизнеса все още са много далеч от нормалното”, коментира Пансери.

Като други проблеми пред страната ни тя изтъкна липсата на визия за реформи, както и застаряването на населението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август