Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|„Черните лебеди” на 2011 г.
Всяка година Saxo Bank публикува своите "Шокиращи предсказания". Това е опит на икономисти и анализатори да откроят т.нар. „Черни лебеди” в световната икономика – събития, които са възможни по-скоро само теоретично, но ако по някаква причина се случат, биха объркали всички планове и прогнози.
Както отбелязват авторите на тазгодишните прогнози, това е интелектуално упражнение, възможност за инвеститорите да тестват устойчивостта на портфейла си в случай на възникване на катаклизми от различно естество.
„Опитваме се да прогнозираме точно тези катаклизми, надявайки се те да не се случат. Все пак, трябва да се има предвид, че в обзора си за 2010 г. познахме 3 от 10”, казват авторите на настоящия анализ.
„Тази година разсъждаваме за съдбата на долара, цената на нефта и за пръв път в историята на този доклад говорим за Русия”, допълват те.
И така, "Шокиращите предсказания":
1. Американският конгрес ще блокира третият транш от количествените улеснения
През втората половина на годината политици и експерти ще успеят да наложат мнението, че Федералният резерв е главният виновник за краха на жилищния пазар и дълговата катастрофа в САЩ. В резултат на това големите банки отново ще се окажат в затруднено положение: платежоспособността им ще бъде застрашена от лоши ипотечни портфейли.
Шефът на ФЕД Бен Бернанке ще бъде принуден да обяви допълнително и значително разширяване на парично- кредитната политика, за да спаси за пореден път пострадалите банки. Но формираните политически настроения могат да доведат до там, че конгресът да лиши ФЕД от възможността да увеличи баланса си, което ще постави на карта мандата на институцията по отношение на заетостта и инфлацията.
2. Apple ще купи Facebook
Как бихте постъпили, ако искате да сте лидер на пазара на електронни и мобилни устройства, но ви липсва значимо присъстви в социалната мрежа? И в допълнение имате $51 млрд. под ръка за всеки случай? Ще купите Facebook, разбира се. По оценки на сайта sharespost.com в момента, компанията, създала най-популярната социална мрежа струва $43 млрд.
А Стив Джобс има тези милиарди, следователно, може да купи Facebook. Това е повече от логично. Facebook не е конкурент на Apple и "не е пас" пред Google, което се харесва на Джобс, тъй като той си дава сметка, че Google се превръща във враг №1 за него.
Apple и Facebook би бил брак, сключен в небесата. Гигантската база от потребители на Facebook е подходяща за всички продукти и услуги на Apple, всеки Facebook-потребител автоматично получава акаунт в iTunes Store, а чатът FaceTime се интегрира в чата на Facebook.
3. Индексът на долара ще нарасне с 25%
В повечето страни по света, с изключение на Европа и Япония, икономическият ръст ще бъде благоприятен. Но, изненадващо възникнат проблеми в Китай, където новият петилетен план, насочен главно към подобряване на потреблението, производствената и строителната активност не сработва. От това ще пострадат икономиките на държавите, които са зависими от китайския ръст.
Това ще доведе до рязък спад на високорисковите активи на световните пазари. Отчитайки в допълнение, че японската икономика изпитва сериозни затруднения, а в еврозоната цари хаос, американският долар вече няма да изглежда чак толкова лош избор. Влияние върху нагласите оказва и фактът, че валутата активно се търгуваше в началото на годината. Така, в края на третото тримесечие на 2011 г. индексът на долара ще нарасне на 25%.
4. Доходността по 30-годишните облигации на САЩ ще спадне до 3%
Политиката на девалвация на долара, която води началото си от валутните войни през 2010 година, принуждава развиващите се пазари да използват свободните си долари за покупка на държавни облигации. Икономиката на САЩ балансира на ръба на "японизацията" в условия на забавени темпове на инфлация. Мерките на ФЕД по количествените улеснения не доведоха до нищо добро, с изключение на облекчаването на проблемните баланси на американските банки. Данъкоплатецът получи само ръст на цените на акциите.
За пълноценното възстановяване на американската икономика не достигат стимули. В допълнение имаме и еврозоната, където ЕЦБ, ЕС и МВФ не успяват да се справят с икономическите проблеми в перифейрните страни - Португалия, Италия Ирландия, Гърция и Испания, което принуждава инвеститорите да влагат парите си в безопасните активи на Чичо Сам. През втората половина на 2010 година, позитивните нагласи в САЩ се увеличиха, но през тази година ще се случи обратното и доходността по 30-годишните държавни облигации ще падне до 3%.
5. Курсът на австралийския долар към британската лира ще се срине с 25%
Британците се завръщат към старите ценности: повече работят, повече пестят. И ето как, през 2011 г. неочаквано започва мощно възстановяване на икономиката на страната.
Пазарите са предпазливи по отношение на Великобритания, като се съобразяват с повсеместните очаквания, че темповете на развитие на икономиката ще се забавят заради предприетите от правителството мерки по съкращаване на бюджетните разходи. Само че тези мерки не бокират потребителските нагласи и в резултат на положителното въздействие на реалните икономии върху производството, през втората половина на 2011 британската икономика става лидер по ръст в Европа.
На противоложния полюс е Австралия, която преживява спад, тъй като Китай все по-силно ще „натиска спирачките”, за да държи инфлацията под контрол. Добавяме към това и австралийският пазар на имоти, който в най-добрия случай се нуждае от ограничителни мерки, а в най-лошия е балонът, който всеки момент ще се спука. Всичко това създава условия за падането на курса на австралийския долар спрямо британската лира с 25%.
6. Цената на нефта ще излети нагоре, но после ще намалее с една трета
Подкрепян от макроикономическите очаквания на инвеститорите, нефтът ще продължи да поскъпва. За разлика от 2008 година обаче, реални стимули за продължително нарастване на цената не са налице. По тази причина, във втората половина на годината ще започне силна корекция, която ще намали цените му на световните пазари с една трета.
7. Природният газ ще поскъпне с 50%
В началото на годината имаше излишък от газови запаси, тъй като заради спада в световната икономика в продължение на две години предлагането надвишаваше търсенето. Но през тази година значително ще се подобрят фундаменталните търговски фактори на борсата, вследствие на което пасивните инвестиции в газ ще станат много по-печеливши. Освен това, във връзка с необичайно силното захлаждане, запасите стремително ще се разходват. Във връзка с това през 2011 година на борсата Henry Hub се очаква ръст на цената на природния газ с 50%, което се случва веднъж на 25 години.
8. Цената на златото ще се вдигне до $1800 на фона на ожесточени валутни войни
Валутните войни ще се възродят през 2011 година. Това ще предизвика поредица от мерки за подпомагане на състоянието на американската икономика, вместо за стимулиране на икономическото възстановяване. Дефицитът на американския търговски баланс ще се увеличи. А в условията на растящ дефицит планът на президента Обама „двойно да се увеличи експорта през следващите пет години " все повече започва да прилича на празни приказки. Натискът от страна на Китай ще расте и инвеститорите ще влагат средства в ценни метали, в търсене на сигурност. В резултат на всичко това златото ще поскъпне до $1800 за тройунция.
9. Индексът S&P500 ще установи исторически максимум
Шефът на ФЕД Бен Бернанке ще се възползва от задължението си да гарантира ръст на финансовите пазари и ще продължи да “напомпва” ликвидната система. Повече от очевидно е, че единствената стратегия, която трябва да се следва е да се купува на ниски цени. Подобна тактика, макар и да е пясъчна кула по същество, действително работи, но за ФЕД. Американският потребител започва да харчи повече, въодушевен от подобряването на състоянието на потрфейла с акциите му и прощава всичко на инвестиционния си мениджър.
Корпоративният сектор обаче не се поддава на тази еуфория и продължава да прилага мерки по намаляване на дела на дълговете - увеличение на маржовете, внимателен подход към разходите и управлението на баланса, рефинансиране на дълга до почти нулеви ставки и т.н. В резултат на това започна реално възстановяване и основният индек на САЩ надхвърля максимума си от 2007 г., стремително устремен към нива от 1600 пункта.
10. Индексът РТС ще достигне 2500 пункта
През 2011 година ще настъпят златни времена за руския индекс РТС. Ръстът на цените на нефта ще принуди средностатистическия американски инвеститор да купува обезценяващи се акции на американския пазар, а феновете на руския фондов пазар ще осъзнаят ценността на този индекс при коефициент P/E (капитализация към печалба) на ниво 8,6 в 12-месечна перспектива и коефициентаP/B на ниво 1,26. Така индексът РТС ще отбележи почти двоен ръст тази година до ниво от 2500 пункта. По оценка на пазарни анализатори шансът това да се случи е 1:12. Индексът РТС е достигал такива нива само веднъж – в средата на 2008 година.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.