21 мъртви делфина открити край Бургас само този уикенд

21 мъртви делфина открити край Бургас само този уикенд

21 мъртви делфина открити край Бургас само този уикенд

Само през последните почивни дни са били намерени 21 мъртви делфина в морето край Бургас. Това посочи пред радио Фокус Бургас Мария Андреева, главен експерт в Отдел „Биоразнообразие, защитени територии и защитени зони” в РИОСВ – Бургас.

По думите й, през последния месец са намерени по-голямата част от мъртвите делфини в България за  тази година. Андреева каза, че най-често намираните мъртви делфини са от вида „моткур” или т.нар. „морска свиня”. „Той е най-малкият екземпляр от трите вида черноморски делфини, които се срещат”, поясни тя. По думите й, скоро е имало информация за делфин със следи от разрязване, но случаят не е потвърден. „Не сме намирали до момента мъртви делфини със следи от човешка намеса”, уточни експертът.

По нейните думи, почти във всички общини в обхвата на РИОСВ – Бургас са намирани мъртви делфини. Тя уточни, че за да бъдат направени изследвания за установяване на смъртността на делфините, те трябва да са намерени до 24 часа от смъртта. „По линия на едно споразумение по опазване на китоподобни бозайници по Черно море, Средиземно море и Атлантическа зона, повишаването на броя на изхвърлените на брега мъртви делфини за определен период може да е свързано с промени в морските течения или промяната в посоката на вятъра. Поради това е възможно, намерените мъртви екземпляри да не са загинали в българската изключително икономическа зона на Черно море, т.е. на наша територия”, обясни експертът.

Тя отбеляза, че времето тази година е необичайно лошо. „В морето има вълнения, които са типични за август месец”. Андреева посочи, че като други причини за смъртта на делфините могат да се изтъкнат различни заболявания на бозайниците, или на удавяне вследствие на заплитането им в рибарските мрежи.

Радослава Бекова - ихтиолог към Института към Океанология – Варна, заяви пред радио Фокус Варна, че около 80 мъртви делфина към момента са били преброени от нейни колеги от Зелени Балкани по цялото Черноморие. По думите й, данните са приблизителни, защото са сформирани основно на база сигнали, подавани от местни граждани и туристи в онлайн платформата на сайта на Зелени Балкани. „Изпълнителната агенция по околна среда разполага с данни, които са в пъти по-ниски, от тези на организацията и е трудно да се заформи точна статистика”, уточни тя. Бекова обясни, че телата на делфините, открити през последната седмица, са изхвърлени на брега, вследствие на досег с рибарски мрежи. „Те са се оплели и съответно са се удавили. Иначе си има определена смъртност, която се базира на болести, характерни за всички останали бозайници. Обикновено се правят изследвания, които установяват конкретните причини довели до смъртта на организмите, но към момента проблем са тези делфини, умъртвени от харпунджии и рибари”, подчерта ихтиологът. 

Открити са мъртви делфини по Южното Черноморие, чиито тела са с изрязани парчета месо, каза Бекова. По думите й информацията, че телата са транжирани с цел консумация е неофициална, но е факт, че са открити такива тела. „През миналата година отново се наблюдаваше бум на мъртви делфини, но тогава имаше противоречиви мнения за обстоятелствата, довели до смъртта им. Не беше ясно, дали ученията, които се провеждаха в Черно море са причината или е естествена смърт или риболовът”.

Днес стана ясно, че премиерът Бойко Борисов е заявил, че са предприети мерки за издаване на забрана за риболов в райони в Черно море, където има популация на делфини.

„Предвид сигналите до нас за големия брой мъртви делфини по Черноморието ни, които са обявени за защитен вид, предприехме мерки за издаване на забрана за риболов в райони, където има популация на делфини. До седмица Министерството на околната среда и водите ще обяви точни данни къде в Черно море се намират тези зони“, написа премиерът Борисов във Facebook.

„По време на срещата ни с еколозите обсъдихме и други мерки, с които да допринесем за преустановяването на различните бракониерски практики в морето. С промени в Закона за рибарството и аквакултурите, които предстои да бъдат обсъдени с неправителствени организации преди да бъдат внесени в НС, ще подпомогнем превенцията срещу нелегалния риболов и други практики, ощетяващи биоразнообразието в морето ни“, продължава той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ