7 са вече партиите със заявка за изборите

7 са вече партиите със заявка за изборите

Седем са вече партиите, заявили регистрация в ЦИК за изборите на 12 май. Това съобщиха говорителите на ЦИК Ралица Негенцова и Бисер Троянов на брифинг.

Официално, стартът за регистрация бе даден вчера. ГЕРБ и този път успяха да спазят традицията да подадат първи документите си в ЦИК след като представители на младежката организация пазиха ред няколко денонощия.

От вчера до ранните следобедни часове днес папки за регистрация с изискваните минимум 7 хиляди подписа на гласоподаватели са внесли и Нова алтернатива на бившия министъра на отбраната Николай Цонев, НДСВ, Либерален алианс на Веселин Марешки, Обединена социалдемокрация начело с Йордан Гергов; Националдемократична партия на отцепилия се от Атака Димитър Стоянов; Български демократичен съюз - Радикали на Евгений Бакърджиев.

Крайният срок за подаване на заявления от партиите е 27 март, а на коалиции от партии - 1 април. Това е и последната възможна дата за промени в състава на регистрираните коалиции, припомниха от ЦИК.

Изискваните по закон подписи за регистрация, внесени до момента от различните партии са изпратени междувременно за проверка на достоверността им в Главна дирекция ГРАО. Становището трябва да излезе до 30 март.

Най-късно от началото на другата седмица заседанията на ЦИК ще може да се наблюдават и онлайн чрез сайта на комисията, стана ясно още от изявленията на говорителите й.

Граждански борд за изборите

"За мен е много важна идеята за граждански борд за изборите много скоро да се въведе в реалния живот, защото това ще гарантира един съвсем нов подход.”, заяви междувременно днес президентът Росен Плевнелиев. Той сподели, че се надява формацията скоро да заработи. „Много съм доволен, че служебното правителство пое този ангажимент, а всички неправителствени организации, които в изборите назад във времето са проверявали има ли съмнение, сигнализирали са за нарушения, знаят и могат, са добре дошли в този граждански борд", добави президентът.

Организацията на вота възложена на правосъдния министър

Министърът на правосъдието Драгомир Йорданов ще координира изпълнението на дейностите по организационно-техническата подготовка на предсрочните парламентарни избори, реши днес на първото си заседание от встъпването си в длъжност служебното правителство.

 Министърът на правосъдието ще бъде и административно-санкциониращият орган спрямо областните управители за нарушения на Изборния кодекс.

 За изготвянето и публикуването на избирателните списъци ще отговаря заместник министър-председателят и министър на регионалното развитие и благоустройството, а за организирането на подготовката и произвеждането на изборите в чужбина – упълномощен от премиера и външен министър заместник-министър на външните работи.

Министрите, на които са възложени функции по организирането и провеждането на изборите, ще информират министър-председателя за хода на подготовката им до обявяването на изборния резултат, уточниха от пресцентъра на кабинета.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ