8 приоритета за развитието на България до 2020 г.

8 приоритета за развитието на България до 2020 г.

8 приоритета за развитието на България до 2020 г.

Повишаването на качеството на образование е един от стратегическите приоритети за изпълнение на Националната програма за развитие на България 2020. Те са общо осем и бяха набелязани днес на свиканото от президента заседание на Консултативния съвет по национална сигурност.

На него присъстваха премиерът Пламен Орешарски, както и всички лидери на парламентарно представените партии – Сергей Станишев, Бойко Борисов, Лютви Местан и Волен Сидеров, председателят на парламента Михаил Миков и министри.

Участниците обсъдиха стратегическите приоритети, които трябва да залегнат в проекта за споразумението за партньорство с ЕК за периода 2014 – 2020 г. Документът трябва да определи предпоставките, които ще допринесат за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж в очертания период.

Осемте приоритета, които ще водят към постигането на тези цели, са:

- подобряване на достъпа и повишаване на качеството на образованието и обучението и качествените характеристики на работната сила;

- намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване;

- постигане на устойчиво интегрирано регионално развитие и използване на местния потенциал;

- развитие на аграрния отрасъл за осигуряване на хранителна сигурност и за производство на продукти с висока добавена стойност при устойчиво управление на природните ресурси;

- подкрепа на иновационните и инвестиционни дейности за повишаване на конкурентоспособността на икономиката;

- укрепване на институционалната среда за по-висока ефективност на публичните услуги за гражданите и бизнеса;

- енергийна сигурност и повишаване на ресурсната ефективност и Подобряване на транспортната свързаност и достъпа до пазари.

В общото становище, изработено в края на заседанието, членовете на Съвета посочват като особено важно в проекта на Споразумението за партньорство да бъдат заложени мерки за преодоляване на неравенството. То е подкрепено от всички, като само лидерът на „Атака” го е подписал с особено мнение.

В общата позиция се казва също, че е необходимо да бъдат подкрепени мерките, насочени към развитие на модерната инфраструктура, електронното управление, енергийната ефективност и диверсификацията, както и за извеждането на балансирано развитие на селското стопанство, като ключов сектор в българската икономика. Според членовете на Съвета трябва да се обърне и сериозно внимание на балансираното развитие на регионите, на политиките за заетост и повишаване на доходите на българските граждани.
Пстигането на целите, заложени в Националната програма за развитие България 2020 и Споразумението за партньорство, ще се осигури ускорен икономически растеж и повишаване на жизнения стандарт на българските граждани, единодушно смятат членовете на Съвета. Те изведоха и следните предложения до държавните органи и институции:

1. Министерският съвет да организира и проведе информационна кампания за разясняване на проекта на Споразумение за партньорство – приоритети, финансиране, срокове. Изпълнението на Споразумението за партньорство в контекста на Националната програма за развитие България 2020 да се отчита ежегодно пред обществеността.

2. Членовете на КСНС приемат, че изпълнението на Споразумението, включително и усвояването на средствата от европейските фондове в максимален размер е от важно значение за устойчивото икономическо развитие на страната и просперитета на българските граждани и се обединяват, че политическите партии и институциите трябва да положат съвместни усилия за постигането на тази цел.

3. Всички институции да работят последователно за ефективно и прозрачно изпълнение на Споразумението за партньорство, като запазват и надграждат необходимия за това капацитет.

След заседанието президентът Плевнелиев обобщи, че Националната програма за развитие 2020 е интегриран документ за социално-икономическото развитие на България. „Той ще осигури жизнено важен ресурс", отбеляза държавният глава.

Премиерът Орешарски заяви, че е доволен от дискусията и заключенията, че това е надпартийна задача. Той подчерта, че стратегическите приоритети в „България 2020” са включени в управленската програма на кабинета.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ