Да отпаднат безсрочните лични карти, предвижда нов законопроект

Да отпаднат безсрочните лични карти, предвижда нов законопроект

Да отпадне възможността за издаване на безсрочни лични карти, предвижда проект за промени в закона за личните документи. Той е внесен в деловодството на парламента от трима депутати от ГЕРБ - председателя на вътрешната комисия в НС Маноил Манов и бившите вътрешни министри Христо Терзийски и Младен Маринов.

В момента безсрочни лични карти ползват всички български граждани над 58 години, т.е. близо 2 млн. души по данни на НСИ българите над тази възраст са близо 2 млн. души. За българите от 18 до 58 години срокът на валидност на личната карта е 10 години.

Вносителите предлагат изобщо да отпадне възможността за издаване на безсрочни лични карти като все пак се предвижда на лицата над 70 години, по тяхно искане да се издава лична карта с валидност 30 години. Без такова искане обаче и за тази възрастова група валидността на документа за самоличност остава 10 години

Вносителите аргументират предложението си с Регламент на Европейския съюз 2019/1157 и с препоръка на ICAО Doc 9303, в които се предвижда, че личните карти трябва да имат не повече от 10 години валидност "с оглед ограничената трайност на документите за пътуване и променящия се вид на неговите притежатели с течение на времето".

Проект за промени в Закона за личните документи са внесли и от ПП-ДБ. Сред вносителите му са Божидар Божанов, Надежда Йорданова, Ивайло Мирчев, Даниел Лорер, Антоанета Цонева. Те предлагат две мерки за административни облекчения  за гражданите при заявяване на лични документи. Едното от тях предвижда ако едно лице има вече издаден личен документ, то да може да се идентифицира с него за издаване на последващ такъв, а не с удостоверение за раждане, дори същия да е с изтекъл срок на валидност. Според вносителите документът с изтекъл срок е много по-сигурно доказателство от удостоверението за раждане, защото има и снимка и защитни елементи. Конкретен пример, посочен от тях е при подновяване на задграничен паспорт на дете, чийто предишен паспорт е изтекъл.

Второто облекчение е да отпадне изискването за представяне на преписи от удостоверение за раждане, като тук аргументът е, че хората, които не са ги подготвили предварително са пращани да ги снимат по книжарници срещу заплащане, които пък не винаги работели.

В проекта за промени депутатите от ПП-ДБ предлагат още в МВР да не се съхраняват пръстовите отпечатъци на лицата, които те са дали при заявяване на български лични документи, освен ако не е посочено изрично съгласие в заявлението. Вносителите обръщат внимание, че европейските регламенти не дават основание да има бази данни с биометрични данни на национално ниво, тъй като пръстовите отпечатъци са особена категория лични данни. Докато снимките може да се съхраняват, то за отпечатъците това не важи, аргументират се вносителите.Това са непроменими биометрични данни, а съхраняването им в централизирана база носи рискове да се ползват и за друго, аргументират се вносителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ