От 0 до 20 и обратно с ДДС-то за хляба и брашното

От 0 до 20 и обратно с ДДС-то за хляба и брашното

Съдбата на нулевата ставка за хляба и брашното преживя няколко обрата в последния ден на сегашния парламент. По закон, действието ѝ изтичаше на 30 юни и по тази причина бюджетната комисия спешно прие на първо и второ четене тя да остане в сила до края на годината, а надценката за продажба на хляб в магазините да бъде до 15%   

Впоследствие обаче, в пленарна зала депутатите отхвърлиха решението и така, на практика, от 1 юли ДДС ставката за хляба и брашното трябваше да стане 20%. Но пък отпаднаха ограниченията за надценката. 

При трети опит и още по-странно - през преходните и заключителните разпоредби на Закона за хазарта по предложение на шефа на бюджетната комисия и депутат от ДПС Йордан Цонев отхвърлените текстове за хляба в крайна сметка бяха приети. Така нулевата ставка на ДДС върху хляба и брашното остава в сила до края на годината, а не до 1 юли. Но пък бе върнато и ограничението за надценката на продажната цена в магазините да е 15% като по предложение на ГЕРБ беше записано в последния момент, че мярката ще важи за бял хляб, хляб тип "Добруджа" и типов хляб.

Гласувано беше и две министерства - на финансите и икономиката да проверят дали ограничаването на надценката сваля цените и ако няма такъв ефект, мярката да бъде отменена от следващия парламент.  

ПП-ДБ, "Възраждане" и БСП спасиха гъбарите от първоначалните промени, направени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. С тях се предвиждаше да отпадне алтернативният данък от 30 лв. и да се въведе данък на физическите лица. "За" бяха само от ГЕРБ, ДПС и ИТН, а гласовете им не бяха достатъчно, за да минат поправките. Тъй като законът мина на първо четене преди седмица, гъбарите днес протестираха пред парламента с искане той да не се приема окончателно.

"Темата е леко специализирана, но много важна. След дълги разговори със заинтересованите лица отне около 4 месеца да се приеме наредбата, приета с бюджета за 2024 г. А именно - това, което трябва да заплатят всички берачи и билкари да включва таксата за събиране, осигуряване на тези хора със здравна осигуровка и пенсионно осигуряване на половин работен ден. Така те излизат на светло", каза бившият финансов министър Асен Василев от трибуната.

По думите му, в момента се прави опит да се върне старият режим. "Едни 50 хил. крепостни селяни, вместо да са като другите български граждани, които си плащат осигуровките, те няма да го правят. А фирмите ще минат на тъмно и няма да си плащат данъците", добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ