Деян Денев: Нови революционни открития коренно ще променят лечението на редица заболявания

Деян Денев: Нови революционни открития коренно ще променят лечението на редица заболявания

Големите неизвестни за фарма индустрията, а и за пациентите, са свързани със способността и готовността на здравните системи да финансират фармацевтичните иновации, казва Деян Денев, директор на Асоциацията на научно-фармацевтичните дружества ARPharM. Той е на този пост от октомври, 2003 г. Юрист по образование, дипломирал се от Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", експерт по фармацевтично законодателство и лекарствена политика. Като директор на асоциацията води активностите на научноизследователската фармацевтична индустрия по ключови въпроси, касаещи лекарствената политика и регулации, интелектуална собственост и развитие на фармацевтичния пазар. Член е на специалната работна група за Централна и Източна Европа на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации и председател на Управителния съвет на Българската организация за верификация на лекарства (БОВЛ) през 2021 г.

Деян Денев ще бъде един от основните участници в първи панел* на юбилейния Десети Фарма форум на списание Мениджър, който ще се проведе на 28 февруари в София Хотел Балкан

Кои са големите неизвестни пред фарма индустрията и нейното развитие в следващите години?

Научно-изследователските биофармацевтични компании инвестират в откриването и разработването на нови лекарствени терапии. Без тях милиони хора по света нямаше да бъдат сред нас, ако науката не им беше дала нов шанс, а мнозина други нямаше да живеят същия живот. Новите лекарства могат да прекратят страданията на пациентите, да удължат живота и да подобрят качеството му.

 През следващите години очакваме нови революционни открития в областта на фармацевтичната наука, които коренно ще променят лечението на редица заболявания – генни терапии, които лекуват заболяванията чрез пренос на генетичен материал в прицелни клетки с цел коригиране на дефектен или добавяне на липсващ ген, тумор-агностичните терапии, които действат въз основа на уникалния генетичен профил на тумора, независимо от мястото, където е възникнал за първи път, би-специфични моноклонални антитела, задействащи Т-клетките и имунната система на пациента за активиране на „програмирана смърт“ на туморните клетки, нови терапии, модифициращи болестта на Алцхаймер и спиращи прогреса на заболяването, реминиелизиращи терапии, които имат потенциал не само да спрат заболявания като множествена склероза, но и да помогнат за възстановяването на пациентите.

Тези иновации обаче имат смисъл само ако са достъпни за пациентите. Големите неизвестни за биофармацевтичната индустрия, а и за пациентите, са свързани със способността и готовността на здравните системи да финансират фармацевтичните иновации.

Има ли нужда от „повече държава“ във връзката между институции и бизнес? Кои са трудностите в това взаимодействие и какви са възможните решения за преодоляването им?

Фармацевтичните компании, обединени в Асоциацията на научно-изследователските фармацевтични компании в България, подкрепят здравни политики, които поставят пациентите в центъра на системата и водят до по-добри здравни резултати, защото всички ние имаме нужда от здравна система, ориентирана към здравето и конкретните здравни нужди на отделния човек.

Има нужда  от „повече държава“ в устойчивото развитие и финансиране на здравната система, засилването на превенцията и ранното откриване на заболяванията, подобряване на капацитета, достъпността и постиганите здравни резултати, продължаваща модернизация чрез въвеждането на съвременни дигитални технологии както в лечебната дейност, така и в управлението на здравната система.

*В първия панел на предстоящия 10-и национален Фарма форум организиран от „Мениджър“ представители на изпълнителната власт, браншовите организации и бизнеса ще влязат в диалог за още по-ефективно взаимодействие в сферата на здравеопазването. Фокус на дискусията ще бъде развитието на политики и практики за осигуряване на равнопоставен достъп до здравеопазване и намаляване на регионалния дисбаланс, както и ролята на институциите за стимулиране на иновациите във фарма индустрията.

Събитието ще се проведе на 28 февруари от 9.30 часа в София Хотел Балкан. Направете своята регистрация за присъствие в залата ТУК

Основни партньори на 10-и национален Фарма форум са: АбВи България; Българската организация за верификация на лекарствата; Astra Zeneca

Събитието се реализира с подкрепата на: TakedaSun Wave PharmaAstellasNovartis; Roche; Nurofen

Институционални партньори: Министерството на здравеопазването; Български лекарски съюз; Национална пациентска организация

Медийни партньори на форума:  bTVdir.bgMedical News;  REDmediaportalnapacienta.bg

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ