Денков: Ротацията ще стане най-лесно, ако стана външен министър

Денков: Ротацията ще стане най-лесно, ако стана външен министър

Ротацията може да се направи най-лесно, ако стана външен министър - с Мария Габриел да сменим местата си. Премиерът и външният министър са хората, които контактутват с  ръководителите и международните представители на всички други държави. Те най-често работят заедно или се сменят, когато има нужда. Това заяви премиерът Николай Денков, който отговаря на въпроси на граждани и журналисти във Фейсбук страницата на Министерския съвет. 

Ротацията

"Имахме среща с г-жа Габриел за оценка на министрите. Тя поиска срещи поотделно с всеки от министрите и да обсъдят приоритетите. Този процес тече и очаквам идната седмица да навлезем в по-дълбока дискусия. Нейното мнение е много важно, тя ще работи тясно с новите министри. Винаги съм защитавал принципа, че министрите не са на една или друга партия - те са получили одобрението на партийните лидери от двете страни. Те трябва да си вършат работата без партийни пристрастия, а ако не се справят, да си отидат по професионални причини. След ротацията ГЕРБ ще има същия брой министри", категоричен е той. И допълни, че не се обсъжда премахване на облагането с данъци. 

"Представете си, че сега сложим друг човек в МВнР - след 9 месеца ще съм се откъснал, вместо през цялото време да бъда в тематиката. Смятам, че тона от последните дни, в който беше казано, че това не може да бъде ябълка на раздора, която да счупи правителството, е правилния тон. Търсим решение", каза премиерът.

"Работим много по нарастване на доходите, три пъти повече са се увеличили в сравнение с инфлацията.  

Областните управители също ще бъдат прегледани заедно с министрите, макар последните да са с предимство, добави Денков. Не бих казал, че някой трябва да бъде сменен, само защото му се иска оставката. Трябва да се погледне какви са аргументите и има ли причини, оставки се искат от всякакви хора и по най-различни причини, каза още той.  

Ако погледнем последните 7 месеца до Нова година, всъщност компромисите си заслужаваха. Направихме изключително много по отношение на реформата в правосъдната система, реформите в конституцията, европейските приоритети на България. За тези 7 месеца постигнахме изключително много. Това, което виждаме след тези 7 месеца, е забавяне на темпото, може би, защото стигнахме до трудни теми като регулаторите, антикорупционната комисия, или защото има едно зацикляне около изчакването на ротацията. Но се надявам да повишим темпото, за да си изпълним програмата, както сме я заложили в самото начало, каза премиерът.

Мигрантите и Дъблинското споразумение

Съгласно Дъблинското споразумение, което е подписано през 2007 г., а след това през 2013 г., остава същото. Ние приемаме някаква бройка, но връщаме и такава в държавите на произход. От 2007 г. досега има динамика, която не е довела до никакви сериозни проблеми в България. Бройките са от няколко десетки в годините до няколко стотици. Говоря за общите бройки. 113 човека са били приети от Австрия през миналата година. В началото на тази година сме върнали повече хора, отколкото сме приели. Нищо особено не се случва, просто опозицията се опитва да плаши хората, каза премиерът.

Регулаторите

"Все още се обсъждат правилата, по които да се избират хората в регулаторите. Смятам, че всеки трябва да може да предлага и да има обсъждане до постигане на съгласие, че съответните експерти са подходящи. Всяка една парламентарна партия може да предлага кандидати за регулаторите, също и външна организация, която има поглед върху работата на регулаторите. Накрая това ще решава Народното събрание", подчерта Денков.

КЗК, КЗП, Комисиите, свързани с радиочестотите - те имат огромна власт върху бизнеса и живота на хората, ако действат правилно. Ето, КЗК, която трябва да следи има ли монополи, картели по отношение на бензиностанциите, мобилните оператори. Ролята на тези регулатори е огромна. Тук отново имаме разделение на властите - след като са избрани, те имат свой мандат и могат да вземат решения какво да правят. Затова е толкова важно кои хора се избират, каза премиерът.

Еврозоната и Шенген

"Първият въпрос е кога да бъде подготвен и публикуван първият конвергентен доклад. Дискутираме дали да не бъде направен по принцип през годината. Ако решат да си остане през май, както обикновено, можем да поискаме извънреден към края на годината. Отличници сме по три от четирите показателя, които имат значение за приемането ни - фиксираният курс на лева към еврото, външният дълг, както и бюджетният дефицит. Единственият ни проблем е инфлацията, което е свързано най-вече с външни причини. Инфлацията при нас е една от най-ниските, но в еврозоната е по-ниска и ние се сравняваме с тях", посочи Денков. 

Относно Шенген премиерът заяви, че в момента с Австрия не се водят преговори. "Обсъждаме с Европейската комисия какви да бъдат следващите стъпки. Редно е процесът да бъде координиран от нея. Очевидно е, че единствената съпротива идва от няколко австрийски политици, имаме пълна подкрепа от всички останали в момента. Решението не зависи от българските власти, единствено можем да усилваме външната граница и да намаляваме броя на преминалите нелегални мигранти", заяви той. 

Корупция

Изобщо не сме спрели да се борим с корупцията, свършихме доста работа. След като бъде подаден сигнал от политици, щафетата се поема от съдебната власт, където работата трябва да бъде довършена. ДКК можеше да прави инхаус процедури без обществени поръчки, спряхме това. Върнахме десетки милиони и подадохме сигнали към прокуратурата, сподели той. 

"Нотариуса" и съдебната реформа

Виждаме още един случай, в който явно има преплетени интереси в правосъдната система. Като тази правосъдна система по някакъв начин е свързана с политическо влияние. Може би първият случай, който се сдоби с публичност, е на Осемте джуджета. Искам да благодаря на "Антикорупционния фонд", че положи големи усилия да извади тази информация на бял свят и пред очите, и да каже, че тук има сериозен проблем. Но някак си отново беше затисната тази информация и не беше разследван случая докрая. Сега имаме сменен главен прокурор, борим се за промяна, за правосъдна реформа. Много се надявам този нов случай да завърши с разплитане на тези зависимости.  

Според него оставките в Софийската прокуратура е знак за разплитане на зависимости. ''Трябва да се стигне до края. Добре е, тръгвайки от прокуратурата, да се стигне и до политиците, осигурявали "чадъри". Главният прокурор да осигури организация да се разкрие съставът на т.нар. клуб на магистрати", смята премиерът. 

Шофьорските проби за наркотици и новите машини

Има натрупани много проби, а машините дойдоха скоро. Това, което се разбрахме с лабораториите, е, че ще пускат новите проби и постепенно ще изчистят старите. С предимство ще са тези, които са свързани с тежки нарушения. Чакаме още четири машини, процесът ще се отпуши, така че малко повече търпение. Много се спекулира с това има ли полза от новите промени за задържането на колите - данните показват, че откакто са влезли в сила, имаме намаление на броя на жертвите по пътищата. Това, което трябва, е пробите да излизат бързо и тогава нещата ще си дойдат на място.

Строежът на новия блок на АЕЦ "Козлодуй"

"До края на март очакваме първа оценка за прогнозата цена и структура от "Уестингхаус", за да се подготви инженерен проект, който трябва да е готов до средата на 2025 г., докогато ще се търси строител и ще се подпише договор. Строежът на новия блок ще започне тогава и трябва да продължи до 2033 г.", разкри Денков. Вървим по график, надявам се да успеем да го спазим, добави той. 

Отбрана и НАТО

Денков нарече "невнимателно" пък изказването на бившия американски президент Доналд Тръмп, че няма против Русия да напада държавите, които не си  изпълняват ангажимента към НАТО да отделят по 2% от БВП за отбрана. "Както виждате, България си научи урока в това отношение и след много, много години, в които нямаше инвестиции. Вече има инвестиции в българската армия - F16, бойните машини на пехотата, радарите, комплексите на бреговата охрана по Черно море. Бързо наваксваме пропуснатото в отбраната", отбеляза той.

Образование и реформи

Няма как образованието да се подобри без да се промени. За съжаление, много трудно се събира подкрепа за промени в тези сектори. Премахването на таксите и заемите са две форми, които би трябвало да подпомогнат достъпа до висше образование. Убеден съм, че ако искаме да направим достъпно образованието, трябва да осигурим по-добри условия  - да няма такси, да има общежития, достъп до спортна инфраструктура. Имаме златна възможност тук - Англия ограничи достъпа до техните университети, излизат съобщения, че Нидерландия намалява броя на програмите, които не са на фламандски. Това означава, че в България има златен шанс с качество и по-добри условия да привлечем отново нашите студенти. Това е борбата, която трябва да водим и то заедно с ректорите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ