Депутатите отложиха за седми път новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци

Депутатите отложиха за седми път новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци

Парламентът отложи за седми път новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци с промените в Закона за местните данъци и такси. Предложението е на ГЕРБ-СДС. "За" гласуваха 158 депутати, против бяха трима депутати от ПП-ДБ.

Предложението бе прието и на второ четене - така, вместо от 1 януари 2025-та, изискването "замърсителят плаща" ще влезе в сила най-вероятно от 1 януари 2026 г. 

При внасяне на промените в Закона за местните данъци и такси от ГЕРБ обявиха, че в противен случай от следващата година таксата може да скочи от 3 до 10 пъти в различните общини, което би било финансов риск за тях и финансова тежест за гражданите.

Дебатите и в пленарната зала бяха за справедливостта при плащането, предава БНР. 

От "Възраждане" подкрепиха отлагането, но с уговорки. Ангел Янчев от „Възраждане“ нарече законопроекта „позор“, както за Народното събрание, така и за местната власт. Няма да посмеете преди избори да вдигнете с 10 пъти таксата за малките населени места, защото повечето от кметовете в тези населени места са от ГЕРБ и умишлено таксата се поддържа ниска, обясни той. С новия механизъм таксата ще бъде разпределена по много по-справедлив начин, допълни го Димо Дренчев.

Явор Божанков от ПП-ДБ апострофира: "Има един мотив -  ще поскъпне много услугата за хората. Тя в момента е много скъпа, но те не знаят това, защото разходите са скрити - човек веднъж плаща такса смет, втори път плаща продуктова такса, трети път средства от ЕС".

В мотивите на вносителите е записано, че новата методика трябва да влезе поетапно във времето, за да могат местните администрации да настроят системите си за нейното прилагане, да се подготвят за провеждане на разяснителна кампания сред населението и да разполагат с обективна база данни за справедливо изчисление на такса битови отпадъци.

Председателят на ПГ на „БСП за България“ Борислав Гуцанов коментира, че една добра и справедлива идея – замърсителят да плаща, отново трябва да бъде отложена, защото изпълнителната и местната власт не са си свършили работата. Трябва да се подкрепи законопроекта, защото таксата ще скочи много и хората няма как да я платят, добави обаче той. И поиска регионалното министерство, кметовете да направят така, че новият механизъм, който е по-справедлив според левицата, да бъде въведен, което да стане през справедлива реформа на местните данъци и такси. Следващата реформа трябва да бъде насочена към реална децентрализация на местната власт, подчерта депутатът.

Тошко Йорданов от ИТН е на мнение, че опасността от неравнопоставеност остава. "Също така не трябва да си затваряме очите, че в ромските гета, какъвто и закон да приемем, те няма да изхвърлят боклука по начина, по който искаме да го направим с този закон. И кой ще плаща това нещо след това", попита Йорданов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Силяновска: Ако си бях тръгнала, когато видях, че знамето на Северна Македония липсва, би било скандал
Все повече реки преливат в Централна Европа, броят на жертвите се увеличава
Путин нарeди руската армия да стане втората по големина в света
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 16-ти до 22-ри септември
На днешната дата, 17 септември. Вяра, Надежда, Любов. Празник на София
Фразите, които разкриват липса на емоционална интелигентност
Кметът на София: Скоро трябва да приключи ремонтът на бул. „България“ и Околовръстното
Осем от 10-те най-високоплатени изпълнителни директори в Нидерландия са чужденци