Екоминистърът: България е страната в ЕС с най-голям спад на въглеродните емисии

Общество

Държавата може да направи малко за въглищните централи, пазарът в много по-голяма степен днес определя тяхната съдба. България е страната с най-голям спад на въглеродните емисии в първото тримесечие на 2023 г. в ЕС. Това е, защото миналата година и по-миналата година цените на електроенерегията бяха много високи и всички централи работеха. Това заяви в ефира на bTV министърът на околната среда и водите Юлиан Попов.

Той посочи, че качеството на въздуха в България се подобрява, макар и не с необходимите темпове. Министърът призова за подмяна на отиплителните уреди и използваните автомобили.

По отношение на Украйна и морето, обясни Попов, казусът въобще не е екологичен. "Много странно в България започна да се надига паника, че взривяването на язовир "Нова Каховка" може да замърси морето и българското и румънското крайбрежие. Наблюдението показва, че няма никакво замърсяване. Това е доста логичен извод, тъй като "Нова Каховка" е много голям язовир – 27 пъти колкото язовир Искър. Въпреки че питейната вода, слизайки надолу, повлече къщи и боклуци, но това въобще не стигна до България, то се издухва от Дунав навътре, а след два месеца се е разпръснало напълно и абсорбирало навътре. Самият риск беше много нисък. Ние наблюдаваме не само състоянието на морето, но и риска в следващите 5-7 дни", посочи министърът на околната среда и водите и призова хора да се отнасят по-отговорно към българското Черноморие, природа и дюните.

Юлиан Попов коментира и убийството на бившия съветник в ДАНС Алексей Петров. "Много се надявам да напредне разследването бързо, за да има факти, които могат да бъдат коментирани. Бих призовал да не се правят прекалено волни спекулации за това какво може да означава този акт. Не вярвам въобще в теорията, че Алексей Петров може да има нещо общо със съставянето на властта", коментира той.

Според него охраната на НСО, която в последните назначават на политици, е свързана с възможни рискове с българската позиция по отношение на Украйна.

"В Министерството на околната среда и водите има сериозни казуси, но не бих казал, че съм се сблъскал с нещо, защото много добре познавам проблемите в този сектор", заяви Юлиан Попов.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта