Екоминистерството призова за спешни действия заради ниски нива на язовирите в страната

Екоминистерството призова за спешни действия заради ниски нива на язовирите в страната

Заради ограничените водни обеми в язовирите от Министерството на околната среда и водите апелират да се предприемат спешни действия. От ведомството информират, че девет от язовирите за питейно-битово водоснабдяване са с ниски нива, в сравнение с предходни години, съобщи БНТ. Също така отчитат, че е обезпокоително обезпечаването за напояване за сезон 2025 г. за пет от язовирите. За ноември 2024 г. се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми. МОСВ управлява водите на 52 язовира, като сумата от наличните в тях завирени обеми към 25 октомври е 49,8%.

След извършен анализ на количествата в комплексните язовири за периода 2010-2024 г., е видно задържане на ниски обеми през последните няколко години, като притокът до момента е относим до или по-нисък от този, характерен за много суха година. Към настоящия момент с ниски нива, в сравнение с предходни години, са язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“ - използвани за питейно-битово водоснабдяване, и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, от които се използват значителни водни обеми за напояване.

Министерството на регионалното развитие (МРРБ), „Български ВиК холдинг“ ЕАД и ВиК операторите са уведомени, че ако тенденцията за малък приток се запази, е обезпокоително обезпечаването на питейно-битовото водоснабдяване през 2025 г. от язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“, а от язовир „Тича“ няма да е гарантирано водоподаването през 2026 г., информират от МОСВ. По отношение на напояването при запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително обезпечаването на напояването за напоителен сезон 2025 г. за язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник“.

В част от язовирите, стопанисвани от Напоителни системи ЕАД, в т.ч. язовирите „Жребчево“, „Копринка“ и „Пясъчник“, се отглеждат аквакултури, като поради липсата на приток и необходимостта от осигуряване на количествата за напояване е застрашено биоразнообразието и водната екосистема на тези водни обекти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ