След среща на Столтенберг и Главчев: Няма тема за изпращане на български войници в Украйна!

След среща на Столтенберг и Главчев: Няма тема за изпращане на български войници в Украйна!

"НАТО не е искал от България да разшири военната помощ за Украйна", заяви служебният премиер Димитър Главчев на съвместна пресконференция с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, след като двамата проведоха среща на четири очи. Столтенберг е у нас за заключителното събрание на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО. Във форума участват парламентаристи от 32 държави - членки на Алианса. 

"Искам да започна с темата за изпращане на български войници в Украйна. За мен това е типичен пример за хибридна атака и дезинформация. Никога не е обсъждана такава тема във формат НАТО или днес. Нека да бъдат спокойни български граждани. Няма тема за изпращане на български войници в Украйна", подчерта специално Главчев в изявлението си на съвместната пресконференция.

Той  уточни, че разговорът между двамата е бил за 20-годишното членство на България в НАТО и 17-годишното в Европейския съюз. „Стигнахме до общите изводи, че България е един надежден съюзник в НАТО и изпълнява своите задължения. Обсъдихме въпроса, че трябва да се върне значимостта на Западните Балкани, за която си спомняте през 2017 г. България беше лидер в процеса. Хубаво е, че се връща същата тема и трябва отново да бъде на тази висота”, каза още Главчев. България вече е постигнала целта на отделя 2% от БВП за отбрана, отбеляза от своя страна Столтенберг.

Помощта за Украйна не може да има алтернатива, но трябва да се случва с мисълта да не бъде въвлечен НАТО в конфликта, категорични са Главчев и Столтенберг.

"Подкрепяме Украйна не само заради трагедията на украинския народ. Искаме Украйна да спечели, защото в противен случай това е опасност и за нас. Путин трябва да знае, че е в интерес на нашата сигурност да подкрепяме Украйна. Затова очакваме лидерите в НАТО да продължат подкрепата за Украйна", заяви генералният секретар на НАТО.

Поразяването на военни цели извън територията на Украйна е легитимно и партньорите от НАТО трябва да внимават, когато налагат ограничения за използването на дарени от тях оръжия, за да не се окаже, че Украйна да не може да се защитава, допълни той, а от думите му стана ясно още, че на следващата среща на НАТО във Вашингтон ще бъде обсъдена идеята Алиансът да има по-голяма координационна роля в помощта за Киев.

"България дава безпрецедентна помощ на Украйна. Когато войната започна, Русия искаше да завземе Украйна за няколко седмици и искаше 50% от територията на Украйна в началото на войната да бъде руска. Украйна удържа руските агресори, но това, което правим, обективно се вижда, че не е достатъчно. Нашата подкрепа трябва да е по-координирана и да продължаваме в същия дух. НАТО трябва да има по-голяма роля в координацията на тези помощи. На срещата във Вашингтон трябва да се договорим за по-голяма координационна роля на НАТО в помощта за Украйна; да има по-голяма отчетност и по-силно институционализирана рамка на нашата подкрепа, така че да даваме обещания, които да могат да бъдет изпълнени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ