Главчев: Има сериозна настройка за коалиция между първите трима в ЕП. Това е добър пример и за нас

Общество

Има много сериозна настройка да се формира коалиция в Европейския парламент между Европейската народна партия, социалистите и "Обнови Европа". Представителите на трите политически семейства дават добър пример на българския парламент, заяви служебният премиер Димитър Главчев на правителственото заседание, коментирайки изминалата неформална среща на върха на ЕС.

Дебатът, каза Главчев, предизвика реакции на някои от участниците, които не са от тези три партии, но всички към момента са настроени, че тези три групи ще гласуват заедно.

Главчев все пак разказа за някои подробности от неформалната среща на 17 юни. Предложени са били три имена – едно за председател на Европейската комисия, друго име за председател на Европейския съвет и трето - за върховен представляващ или външен министър и заместник-председател на ЕК.

"За избора не се изисква консенсус, а е достатъчно мнозинство от 55% от гласувалите, което прави 17 участници в Европейския съвет", обясни процедурата Главчев.

Трите политически семейства към момента имат между 405 и 410 души мнозинство, за да бъдат гласувани кандидатурите в Европейския парламент, тъй като за тяхното гласуване са необходими 361 гласа.

За председател на Европейския съвет също към момента има постигната договорка, каза Димитър Главчев. Всичко обаче ще се формализира на 27-28 юни, подчерта той.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
Как да ръководим ефективно в един свят, в който времето никога не стига?
Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Астрономи разкриха мистерията на звездата Акамар, изчезнала от древните небесни карти